08:08

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

صرفه‌جویی ۲۹ میلیارد مترمکعب آب کشاورزی در ۱۰ سال

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس تفاهمنامه اتاق بازرگانی ایران با وزارت جهاد کشاورزی با اجرای دو برنامه پنج ساله میزان ۲۹ میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی و تولید محصولات کشاورزی به ۱۳۴ میلیون تن افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی، به امضای تفاهمنامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی و اتاق ایران در آذرماه پارسال با موضوع بهره وری آب اشاره کرد و گفت: بر این اساس، ۲ برنامه پنج ساله نوشته و مقرر شد سطح زیر کشت، تولید و عملکرد و بهره وری آب برای هر محصول در مقاطع زمانی ابتدا و انتهای هر برنامه احصا شود.

وی تصریح کرد: در این تفاهمنامه پیش بینی شده که بهره وری در محصولات زراعی از ۱.۳۲ به ۲.۲۳ کیلوگرم بر مترمکعب و در محصولات باغی از ۰.۷ به ۲.۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب برسد.

رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: بر مبنای محاسبات ما در طول این دوره علاوه بر صرفه جویی ۲۹ میلیارد مترمکعب آب معادل ۳۳ درصد، میزان تولید محصولات کشاورزی به ۱۳۴ میلیون تن برسد.

وی اظهار کرد: براساس تقسیم بندی سازمان ملل، ما در مرحله تنش آبی هستیم و به مرحله کمبود مطلق نرسیدیم.

شریعتمدار با اشاره به چالش های منابع آب در کشور از جمله کاهش ذخایر سفره های زیرزمینی، افزایش تعداد چاه ها و شورشدن آب های زیرزمینی، گفت: تعداد چاه های عمیق از ۱۳ هزار حلقه در سال ۵۱ به ۱۹۴ هزار حلقه در سال ۹۴ رسیده است.

رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: تا قبل از سال ۸۰ به طور متوسط سالی ۶ دشت ممنوعه اعلام می شد که از سال ۸۰ به بعد به سالی ۱۶ دشت افزایش یافته است.

شریعتمدار از کاهش چشمگیر رواناب های کشور در یک دهه اخیر خبر داد و گفت: فرونشست دشت ها سال به سال تشدید می شود و پایداری سرزمین را دچار مشکل کرده است.

وی، چالش های آب و اشتغال را ۲ بحران کشور دانست و افزود: پشتوانه کشور برای عبور از بحران آب، خیل عظیم کشاورزان و توسعه سریع تکنولوژی است.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ۳۰ سال پیش برای امنیت غذایی هر نفر در روز ۶ مترمکعب آب صرف می شد که هم اینک به ۳ مترمکعب کاهش یافته است.

شریعتمدار، طرح تعادل بخشی را یکی از راهکارهای غلبه بر بحران آب عنوان کرد و گفت: برای تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی می بایست برای هر دشت برنامه ای مجزا داشت.

رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر توفیق بخش کشاورزی و صنعت در افزایش بهره وری آب، تصریح کرد: برای ارتقای بهره وری آب انجام اقداماتی چون محدودیت کشت در دشت های ممنوعه، تغییر الگوی کشت و تغییر فصل کشت ضروری است.

وی ارتقای بهره وری آب را جوابگوی بحران های آتی عنوان و تصریح کرد: اگرچه روند افزایش بهره وری آب کشاورزی در کشور صعودی بوده اما این روند برای رفع بحران آب کافی نیست.

او افزود: در دهه ۶۰ برای تولید ۴ میلیون تن گندم، ۱۴.۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می شد اما در سال های اخیر با صرف ۱۰ میلیارد مترمکعب آب حدود ۹ میلیون تن گندم تولید شده است.