15:44

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

کاهش ریزگردها و آلودگی هوای تهران با همکاری سازمان ملل

مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل گفت: می توان درباره سازگاری و انطباق با تغییر اقلیم، برنامه هایی را برای کاهش گرد و غبار در مناطق جنوبی، کاهش ‌آلودگی هوای تهران و ایجاد زباله سوز در شمال ایران با همکاری سازمان ملل اجرایی کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  محمدعلی فرحناکیان در دیدار با کلودیو پروویداس، نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران افزود:‌ هم‌اکنون چالش بزرگ گرد و غبار در مناطق جنوبی و غربی کشور ما مطرح است که مشکلات عدیده ای را برای ایران ایجاد کرده است، لذا با توجه به جایگاه بین المللی این موضوع، برنامه توسعه سازمان ملل متحد می‌تواند موضوع را بررسی و در صورت امکان راهکار ارائه دهد.

وی ادامه داد: بحث آلودگی هوای تهران و وارونگی دما موضوع دیگری است که در اکثر زمان‌ها در تهران اتفاق می‌افتد که می توانیم از امکانات برنامه توسعه سازمان ملل برای ارتقای شبکه حمل و نقل عمومی تهران با بکارگیری ماشین‌های برقی استفاده کرد.

سرپرست مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق با اشاره به امکان استفاده از امکانات برنامه توسعه سازمان ملل برای انتقال تکنولوژی، برنامه‌ریزی و تامین منابع مالی گفت: در این زمینه می‌توان در موضوع سازگاری و انطباق با تغییر اقلیم یا برای ایجاد نیروگاه زباله سوز در شمال ایران که از منظر جلوگیری آلودگی منابع آب و حفظ خاک، اکوسیستم منطقه و تولید انرژی برنامه‌هایی را اجرا کرد.

 نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در این دیدار با ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه فعالیت UNDP در ایران گفت: این نهاد در ۱۶۶ کشور فعالیت دارد که با دولت‌های محلی همکاری دارند تا چالش‌های مربوط به توسعه کشور، ظرفیت ساخت و ساز و ظرفیت توسعه محلی را حل کنند.

کلودیو پروویداس ادامه داد: UNDP به صورت بین‌المللی با دیگر کشورها نیز ارتباط دارد تا به آنها کمک کند تا به اهداف توسعه‌ای خود دسترسی پیدا کنند و به دنبال راهکارهای زیست‌محیطی است تا توانایی کشورها را برای افزایش و توسعه حفاظت از محیط زیست، افزایش دهد.

وی تصریح کرد: استراتژی محیط زیستی این نهاد روی مدیریت منابع آبی، دستیابی به خدمات انرژی پایدار، حفاظت از گونه‌ها و تنوع زیستی، سیاست‌هایی برای کنترل انتشار آلوده‌کننده‌های مضر و مواد تخریب‌کننده لایه ازن و استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه زیست توده تمرکز دارد.

پروویداس با تاکید بر موضوع تامین مالی منابع محیط زیستی (GCE) توسط UNDP اعلام کرد: ما طبق برنامه هر کشوری فعالیت خود را دنبال می کنیم لذا وزارت نیرو می‌تواند همه موضوع ها و پروژه‌های اولویت‌دار خود را برای آغاز همکاری مطرح کند.

منبع:وزارت نیرو