04:37

1403/02/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

چین بزرگترین طلبکار خارجی از آمریکاست

 طبق اطلاعات خزانه داری آمریکا، تا پایان ماه می چین 1.11  تریلیون دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را در اختیار داشت و بزرگترین طلبکار خارجی این کشور بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  چین برای اولین بار منفعت خود را از سرمایه گذاری در ذخایر ارز خارجی و سهم دلار آمریکا از این ذخایر را افشا می‌کند.

 طبق گزارش سالانه سازمان دولتی ارز خارجی چین در 2018، نرخ سود ذخایر ارز خارجی این کشور طی 2005 تا 2014 ، 3.68 درصد بوده است. سازمان ارقام جدید را هنوز ارائه نداده است.

 تا پایان 2014 ، سرمایه های دلار آمریکا 58 درصد کل ذخایر چین را تشکیل می داد که نسبت به 79درصد 2005 کمتر بود. به گفته این سازمان، سهم سرمایه های ارز آمریکا در 2014 پایین تر از میانگین جهانی 65 درصد بوده است.

« ساختار ارزی ذخایر ارز خارجی چین به شدت متنوع شده است و تنوع آن از میانگین بین‌المللی بیشتر است».

 دارایی های چین از ذخایر دلار آمریکا مخصوصا اوراق قرضه آمریکا اغلب توسط پکن به عنوان اهرمی در رقابت با واشنگتن مورد استفاده قرار می گرفت و چین می‌توانست برای خراب کردن بازارهای مالی آمریکا، داراییهای خود را از سرمایه های این کشور دور بریزد.

 اگر سهم دلار آمریکا همچنان 58 درصد باقی بماند، چین تا پایان ژوئن حدود 1.8 تریلیون دلار سرمایه های دلار آمریکا را در اختیار داشته است. این رقم بر اساس 3.12 تریلیون دلار ذخایر ارز خارجی چین تا پایان ژوئن ارائه شده است.

 طبق اطلاعات خزانه داری آمریکا، تا پایان ماه می چین 1.11  تریلیون دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را در اختیار داشت و بزرگترین طلبکار خارجی این کشور بود.

 لی جای، محقق ذخایر ارز خارجی چین در دانشگاه اقتصاد و دارایی پکن گفت سهم دلار آمریکا از ذخایر چین به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

 لی گفت:« این احتمالا نتیجه معاملات پایاپای ارزی چین با سایر بانک های مرکزی است».  بانک مرکزی چین قراردادهای  دو جانبه مبادله ارزی با حدود 40 کشور امضا کرده است که ارزش آن 500 میلیارد دلار است. چین همچنین عمدا ذخایر دلار آمریکا را کاهش داده و داراییهای یورو و سایر ارزهای خارجی شرکای تجاری خود را افزایش داده است.

 ذخایر ارز خارجی چین در اواسط 2014 به حدود 4 تریلیون دلار رسید و پس از آن رو به کاهش رفت. این ذخایر بشدت طی یک سال یک تریلیون دلار کاهش یافت.

ونگ چان یینگ،  سخنگوی سازمان ارز خارجی چین گفت چین همیشه سعی کرده شفافیت ذخایر خود را حفظ کند و اطلاعات این گزارش به بالا بردن اطمینان بین‌المللی به اقتصاد و شرایط مالی چین کمک می کند.
 
منبع: تسنیم