07:28

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

پیشنهادات گمرک در ستاد تنظیم بازار تصویب شد

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران از تصویب سه مصوبه در جلسه ستاد تنظیم بازار خبر داد و گفت: در جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار تمام پیشنهادات گمرک مورد پذیرش قرار گرفت و سه مصوبه به تصویب رسید که چهارشنبه ابلاغ می‌­شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   وی درباره مصوبه نخست توضیح داد: نخستین مورد پذیرش ارزش مندرج در مجوزهای ثبت سفارش کالاهای اساسی و ضروری یعنی ۲۵ گروه کالایی، از تاریخ ۱۸ مرداد ۹۷ به بعد است که به این ترتیب بسیاری از پرونده­‌های تشکیل شده درباره ارزش کالایی حل می‌شود.

معاون فنی گمرک ایران دومین مورد را تصویب کارگروه تعیین ارزش در کمرگ ایران دانست و تصریح کرد: این کارگروه متشکل از نمایندگان وزارت دارایی (گمرک)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی ایران و اتحادیه مربوطه است. کارگروه به ریاست گمرک تشکیل می‌شود و گمرک مجاز است ارزش‌های تعیین شده توسط این کارگروه را در رسیدگی‌های ارزش خودش مورد استفاده قرار دهد، البته که ملاک رسیدگی الزامی نیست.

ارونقی درباره سومین مورد که با اجرای آن بیش از چندین هزار پرونده تعیین تکلیف می‌شود، گفت: ۱.۵ درصد تلورانس وزنی برای کالاهای اساسی و ضروری و فله و همچنین ۳ درصد برای سایر کالاها مورد پذیرش قرار گرفت.

به گفته وی، این مصوبه برای پرونده‌هایی که در خصوص رفع تعهدات ارزی مطرح رسیدگی هستند و همچنین برای سایر پرونده‌های استفاده خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد که بسیاری پرونده های گمرک و بانک با اجرای این مصوبه‌ها تعیین تکلیف خواهد شد.

منبع:گمرک