17:59

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

پاسخ به ۷ سوال مهم درمورد کارت سوخت

کارت سوخت هوشمند ابزاری است که برای هر خودرو صادر می‌شود اما طی سال‌های گذشته به دلیل عدم کارایی از چرخه مصرف بنزین خارج شده بود. با افزایش قاچاق و رشد بی رویه مصرف بنزین این ابزار دوباره به چرخه مصرف بنزین بازگشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، برای تغییر رمز و درخواست مجدد کارت سوخت باید از پاسخ این ۷ سوال آگاه باشیم.

 با آغاز مردادماه مهلت ۲۰ روزه استفاده از کارت سوخت شخصی به شمارش معکوس می افتد.

کارت سوخت هوشمند ابزاری است که برای هر خودرو صادر می‌شود اما طی سال‌های گذشته به دلیل عدم کارایی از چرخه مصرف بنزین خارج شده بود. با افزایش قاچاق و رشد بی رویه مصرف بنزین این ابزار دوباره به چرخه مصرف بنزین بازگشت.

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ۲۰ مردادماه سال جاری استفاده از کارت سوخت شخصی برای تأمین بنزین الزامی بوده و دیگر نمی‌توان از کارت جایگاه داران استفاده کرد.

با شروع شمارش معکوس تا روز ۲۰ مرداد صاحبان خودروهای شخصی و عمومی که در استفاده از کارت سوخت مشکل دارند باید اقداماتی را انجام دهند.
نخستین اقدام این است که تا ساعت ۱۲ شب ۳۱ تیرماه حتماً یکبار از کارت سوخت شخصی خود در جایگاه سوخت استفاده کنند.

اقدامات بعدی را به صورت گام به گام در ادامه بخوانید:

۱- پیام خطا در کارتخوان جایگاه سوخت
در صورتی که مالک خودرو کارت سوخت دارد ولی به هنگام مراجعه برای سوخت گیری با کارت سوخت شخصی، پیام خطا در کارت‌خوان می‌بینند و یا کارت سوخت او شکسته و یا ناقص می‌باشد باید به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

۲- رمز کارت سوخت را فراموش کرده‌اید؟
اگر مالک خودرو کارت سوخت دارد ولی رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده است باید بداند که رمز پیش فرض برای همه کارت های سوخت، چهار شماره آخر کد ملی فردی که نامش روی کارت سوخت درج شده، می باشد. ضمن آنکه برای حذف رمز باید به یکی از مناطق و نواحی شرکت ملی پخش در سراسر کشور مراجعه کند.

برای درخواست حذف رمز حضور مالک خودرو در مناطق و نواحی شرکت ملی پخش، ضروری است. در صورتی که مالک خودرو امکان حضور ندارد، شخص دیگر صرفاً با ارائه وکالت نامه محضری و یا برگه انحصار وراثت می‌تواند برای حذف رمز کارت سوخت اقدام کند.

۳- مدارکی که برای حذف رمز کارت سوخت نیاز است:
– شناسنامه و کارت ملی مالک خودرو
– مدارک شناسایی مالک وسیله نقلیه مانند کارت خودرو یا شناسنامه مالکیت
(اما اشخاص حقوقی حتماً باید معرفی نامه رسمی از سازمان مربوطه داشته باشند در این معرفی نامه درج شماره ملی و اصل کارت ملی نماینده ضروری است.)
– اصل کارت هوشمند سوخت خودرو، این کارت حتماً باید سالم بدون چسب خوردگی و شکستگی باشد.
– در مرکز پلیس+۱۰ فرمی با عنوان درخواست رمزگشایی در اختیار مالک خودرو قرار می‌گیرد که باید آن را با دقت پر کند.

۴- کارت سوخت را گم کرده‌اید؟
اگر مالک خودرو عمومی کارت هوشمند سوخت شخصی ندارد و قبلاً درخواست صدور کارت المثنی داده است، این کارت با اولویت در مرحله تولید، پاکت گذاری و توسعه می‌باشد که با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ و یا تماس با شماره ۰۹۶۲۷ می‌تواند از مرحله آن مطلع شود.

۵- هنوز درخواست المثنی نداده‌اید؟
با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ درخواست صدور کارت سوخت شخصی المثنی کنید. برای صدور کارت المثنی مدارک زیر مورد نیاز است:

– مدارک هویتی مالک برای اشخاص حقیقی مانند اصل شناسنامه، اصل کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه برای اشخاص حقوقی، معرفی نامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با امضا و مهر مجاز به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه نماینده
– دارندگان وکالت نامه معتبر قانونی از مالک خودرو می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی معتبر مانند اصل شناسنامه یا اصل کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه برای درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

۶- درخواست کارت المثنی داده‌اید؟
در صورتی که کارت سوخت شخصی مالک خودروی صادر شده و در باجه پست باشد، از طریق پیامک به مالک خودرو اطلاع رسانی می‌شود که با مراجعه به شعبه پستی مورد نظر کارت سوخت خود را تحویل بگیرد.

۷- خودروی لیزینگی خریده‌اید؟
یکی دیگر از موضوعات مهم در دریافت کارت سوخت هوشمند مربوط به خودروهای لیزینگی است که به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده‌اند. دارندگان این نوع خودروها مدارکی مانند کارت خودرو را حتماً باید همراه داشته باشند.

– همراه داشتن مدارک شناسایی وسیله نقلیه، کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت و یا بنچاق محضری به همراه بیمه نامه شخص ثالث معتبر خودرو برای درخواست کارت سوخت الزامی است.
– پر کردن فرم تعهد نامه در دفاتر پلیس +۱۰
– مرحله بعدی برای دریافت کارت سوخت المثنی پرداخت تنها مبلغ ده هزار تومان با دستگاه‌های کارت خوان بانک ملت مستقر در دفاتر پلیس +۱۰ است.
– رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی حتماً باید از اپراتور دفاتر پلیس+۱۰ دریافت شود.
گفتنی است کسانی که در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند.
 در پایان آن دسته از مالکین خودروهای شخصی که کارت سوخت آنها دارای محدودیت زمانی یعنی تاریخ اعتبار می‌باشد و از تاریخ دی ماه ۱۳۹۳ کارت سوخت آنها غیر فعال شده است، کارت سوخت فعال شده و از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی خواهد شد.
 
منبع: ایلنا