17:21

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

وزیر نیرو:مردم 3300 مگاوات برق صرفه‌جویی کردند

وزیر نیرو گفت: تابستان امسال حدود ۳۳۰۰ مگاوات مصرف، مدیریت شد و این میزان صرفه‌جویی از ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه بیشتر با صرف ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جلوگیری کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  “رضا اردکانیان” در جمع خبرنگاران تصریح کرد: انتظار ما این بود که اوج بار مورد نیاز در تابستان ۹۸ بیش از ۶۱ هزار مگاوات باشد، اما قله‌ای که مدیریت کردیم ۵۷ هزار مگاوات بیشتر نبود؛ به عبارتی حدود ۳۳۰۰ مگاوات مصرف، مدیریت شد.

اردکانیان اظهار کرد: صرفه‌جویی ۳۳۰۰ مگاوات بدین معناست که ما برای تامین این میزان برق ناچار نشدیم ۵ هزار مگاوات نیروگاه بیشتر با ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بسازیم.

وی ادامه داد: این منابع در خدمت تولید کشور و پایداری صنعت برق خواهد بود و به معنای این است که اخلاق خوب مصرف صحیح در مصرف آب و برق به سرعت در کشور جای خودش را باز کرده و نوید آینده‌ای توام با آسایش، امنیت خاطر و رفاه می‌دهد.

وزیر نیرو با اشاره به قرار داشتن در نیمه مردادماه و اوج بار مصرف برق خاطر نشان کرد: همراهی و همکاری مردم عزیز در بخش‌های خانگی، صنعت و کشاورزی در راستای مدیریت مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اردکانیان ادامه داد: امروز به مناسبت سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی پروژه‌های وزارت نیرو شامل یک نیروگاه گازی به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات در شهرستان هریس، آبرسانی به ۳۲ روستا و همچنین تعدادی از پست‌های برق در نقاط مختلف استان افتتاح و کلنگ آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۴۵۷ مگاوات در شهرستان سهند بناب به زمین زده شد.

وی افزود: سرمایه گذاری برای این طرح‌ها شامل طرح‌های افتتاح شده و یک طرح که عملیات اجرایی آن آغاز شد، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان است.

اردکانیان اظهار کرد: وزارت نیرو تا پایان امسال ۲۱۷ طرح بزرگ شامل سد، شبکه های آبیاری و زهکشی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب و آبرسانی به روستاها را افتتاح و عملیات اجرایی ۲۳ طرح بزرگ آب و برق را آغاز خواهد کرد.

منبع: وزارت نیرو (پاون)