08:48

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

نشست مشترک مدیران سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت

تفاهم ‏نامه همکاری های عملیاتی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت امضا می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  این جلسه با حضور فرزاد اسماعیل ‏زاده مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات، هادی یارجی معاون دفتر، و مریم خیری مسئول گروه توسعه صنعت نرم‏ افزار و همچنین علی آذرکار دبیر سازمان، سعید امامی رییس کمیسیون نرم‏ افزارهای پیشرفته سازمانی، مظاهر مرجانی رییس کمیسیون نرم‏ افزارهای فروشگاهی پخش و اصناف و مجید اورعی عضو کمیسیون نرم ‏افزارهای پیشرفته سازمانی، در محل این دفتر برگزار شد.

در این جلسه ابتدا علی آذرکار با اشاره به خدمات ارزنده دفتر در حمایت از توسعه صنعت نرم‏ افزار و صدور پروانه بهره ‏برداری و ارائه مزایایی برای شرکت‏ های تولیدکننده نرم‏ افزار، اظهار داشت که استفاده از ظرفیت ‏های بالقوه طرفین می‏تواند به رشد و اعتلای هر چه بیشتر صنعت نرم ‏افزار منتج شود. او با اشاره به اینکه هنوز تعداد زیادی از شرکت ‏های نرم‏ افزاری عضو سازمان دارای پروانه بهره ‏برداری نیستند خواستار استفاده از ظرفیت سازمان برای معرفی هرچه بیشتر مزایای آن و همچنین بررسی تسهیل فرآیند های اخذ و تمدید پروانه بهره ‏برداری برای اعضای سازمان شد.

در ادامه فرزاد اسماعیل ز‏اده نیز به تلاش‏های فراوان انجام شده توسط این دفتر برای معرفی نرم‏ افزار به یک عنوان صنعت، اشاره کرد. او در ادامه اشاره کرد تلاش ‏های زیادی نیز در راستای ایجاد مزیت‏ های قانونی مختلف از جمله معافیت‏ های مالیاتی، ارائه تسهیلات بانکی، واردات تجهیزات مورد نیاز و بازنشستگی پیش از موعد، بهره‏ گیری از قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل برای دارندگان پروانه بهره ‏برداری صورت گرفته است. اسماعیل‏ زاده در ادامه با اشاره به ظرفیت‏ های این دفتر و همچنین سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای، تمایل خود را برای تعامل دوسویه و ایجاد یک کارگروه مشترک با هدف استفاده از معرفی و استفاده از ظرفیت‏ های طرفین اعلام کرد.

در ادامه مظاهر مرجانی ضمن تشکر از تلاش‏ های صورت گرفته دفتر در راستای اعتلای صنعت نرم ‏افزار ضمن تاکید بر ایجاد کارگروه مشترک به بیان برخی مشکلات از جمله طولانی شدن فرآیند ارزیابی و تمدید، عدم توجه به تولیدکنندگان برنامه ‏های کاربردی (نرم ‏افزار) در محیط ابری و همچنین ارتقای مزایای پروانه مانند امکان فعالیت در واحدهای مسکونی اشاره و برای پیگیری خواستار تشکیل سریع کارگروه مشترک شد. سپس، سعید امامی با اشاره به این موضوع که برنامه‏ ریزی ‏های بلند مدت برای این صنعت ضروری به نظر می‏ رسد، ایجاد بخش‏ بندی ‏های تخصصی برای محصولات نرم ‏افزاری را بسیار مهم دانسته و ضمن اشاره به تجربه مفید کارگروه ‏های تخصصی ایجاد شده در سازمان، خواستار ایجاد کارگروه های تخصصی برای صنایع مختلف شد.

مریم خیری نیز ضمن اشاره به الکترونیکی بودن کامل فرآیند صدور و تمدید پروانه بهره ‏برداری، اشاره کرد با توجه به اهمیت و جایگاه پروانه بهره ‏برداری وجود فرآیند بررسی مستندات و خط تولید محصول الزامی است تا فقط تولیدکنندگان واقعی نرم ‏افزار توانایی دریافت این پروانه را داشته باشند. هادی یارجی نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص ایجاد مزایای بیشتر برای دارندگان پروانه بهره ‏برداری، به امکان استفاده از مزایای قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور» اشاره و توضیح داد که طبق این قانون امکان خرید نرم ‏افزارهای خارجی (در صورتی که نمونه داخلی وجود داشته و در سامانه توانمندی‏های تولیدی و خدماتی ثبت شده باشند) در مناقصه ‏های دولتی ممنوع است.

در پایان مقرر شد با توجه به تصمیمات جلسه، یک تفاهم‏نامه همکاری بین طرفین تنظیم و کارگروه مشترکی برای اقدامات بعدی ایجاد شود.

منبع:وزارت صنعت، معدن و تجارت