22:30

1403/03/09

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

میدان گازی مختار بویراحمد کلنگ‌زنی شد‌

به گزارش”نوای صنعت“، میدان گازی مختار بویراحمد همزمان با دومین سفر رئیس جمهوری به استان کهگیلویه و بویراحمد کلنگ زنی شد.
میدان گازی مختار بویراحمد همزمان با دومین سفر رئیس جمهوری به استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران کلنگ زنی شد.
طرح ذخیره‌سازی میدان گازی مختار در دو مرحله اجرا و با توسعه این میدان، روزانه 10 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز در کشور افزوده می‌شود و این پروژه مهم بر اساس سیاست‌های کلان وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران به منظور کمک به حل مساله ناترازی فصلی گاز و نیز تقویت شبکه گاز کشور طراحی و به مرحله اجرا درآمده است.
اکتشاف این میدان، به سال 1391 بر می‌گردد که بعد از 11 سال انتظار و کش و قوس‌های فراوان، این میدان گازی در دولت سیزدهم تعیین تکلیف شد.
میدان گازی مختار یاسوج با تولید بیش از 20 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ذخیره شده در 10 کیلومتری این شهر یاسوج قرار دارد و یکی از ظرفیت‌های مهم اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.
طبق نظر مهندسان حوزه انرژی، گاز ذخیره شده در این میدان گازی می‌تواند گاز طبیعی مورد نیاز استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بخشی از استان‌های همجوار از جمله اصفهان و چهارمحال و بختیاری را تا 100 سال آینده تأمین کند.
گفتنی است همزمان با آغاز عملیات اجرایی طرح ذخیره‌سازی میدان گازی مختار ، طرح گازرسانی به 37 روستا با 2 هزار خانوار در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به بهره‌برداری رسید.
منبع: نفت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *