04:37

1403/03/05

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

معدن‌کاران و فناوران از ظرفیت‌های قانون معادن و معافیت مالیاتی استفاده کنند

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار بهره مندی معدن‌کاران و فناوران از ظرفیت‌های قانون معادن و معافیت مالیاتی و همچنین در دسترس بودن «ایمینو» برای دانش‌بنیان‌ها شد.

به گزارش”نوای صنعت“، رضا محتشمی‌پور در بازدید از ایمینو (طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی) اظهار داشت: صنایع بزرگ در اقتصاد سه نقش پررنگ دارند و تامین کننده، ایجاد ارزش افزوده و بازار بزرگ خدمات فناوری هستند. ماموریت ما در وزارتخانه نیز تنظیم مقررات، اقدامات ترویجی و تعریف سیاست‌های تشویقی است.

وی با اشاره به اصلاحات قانون معادن و تبصره ۵ و ۱۰ آن، عنوان‌کرد: در این تبصره‌ها برای ترویج طرح‌های نوآورانه و فناورانه آمده است؛ بهره‌برداران معادنی که در راستای بهره‌برداری بهینه و صیانت از ذخایر معدنی، ارتقای بهره‌وری و تحقیق و توسعه و اکتشاف و حفظ محیط‌زیست در معدن مربوط اقدام کنند، با تایید شورای عالی معادن از پرداخت حداکثر تا ۲۰‌درصد حقوق دولتی معاف هستند.

محتشمی‌پور ادامه‌داد: این در حالی است که بسیاری فعالان بخش معدن از این تبصره‌ها اطلاعی ندارند و گزارش قابل‌توجهی از عملکرد تبصره ۵ (معافیت ۲۰‌درصد حقوق دولتی) در استان‌ها نداشتیم.

شناسایی ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان در بخش معدن

در این دیدار، مجید وفایی فرد مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ( ایمینو) با اشاره به چالش های هوشمندسازی در معادن، با بیان اینکه تامین مالی و توسعه بازار چالش‌های اصلی اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: تاکنون بیش از ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان در بخش معدن شناسایی شده است، اما همچنان معادن و صنایع معدنی از اقتصاد دانش‌بنیان سهم کمی دارند.

وی گفت: ایمینو با پایش شبکه بازیگران زیستبوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی و انعقاد تفاهمنامه همکاری با بازیگران اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور تلاش کرده هم‌افزایی ایجاد کند.

وفایی فرد تاکید کرد: در بستر سیاستگذاری، تعریف طرحهای تشویقی برای معافیت‌های مالیاتی صنایع در جهت حمایت از فناوران و فراهم کردن زیرساخت‎‌ها و تجهیزات لازم ضرورت دارد.

منبع: ایمینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *