00:25

1403/04/25

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیر آب شهرستان شادگان:کشت بی‌رویه شلتوک مانع رسیدن آب به نخیلات شادگان است

مدیر امور آب شهرستان شادگان در خوزستان با انتقاد از کشت‌های بی‌رویه شلتوک در بالادست حوضه آبی این شهرستان گفت: کشت‌های بی‌رویه شلتوک در بالادست حوضه و شهرستان شادگان، موجب شده تا آب کمی به انتهای حوضه که محل عمده نخیلات است برسد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  “عبدالمحمد بشیری” افزود: از ابتدای خرداد ماه امسال تا کنون ۳۹۵ میلیون مترمکعب از سد مارون رهاسازی شده که ۲۱۵ میلیون متر مکعب از این آب وارد حوضه آبی شهرستان شادگان شده است، اما ۵۲ میلیون متر مکعب از این میزان به نخیلات این شهرستان در انتهای حوضه رسیده است.

وی ادامه داد: از سازمان آب و برق خوزستان بیش از ۱۰ اکیپ به منظور رسیدن آب به نخیلات و کشت‌های تابستانه و دائم شادگان در بالادست حوضه نسبت به نظارت و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز جهت تامین حق‌آبه این شهرستان فعالیت دارد.

مدیر امور آب شهرستان شادگان، عدم لایروبی انهار سنتی در انتهای حوضه شادگان توسط جهاد کشاورزی را در نرسیدن آب کافی به نخیلات، مزید بر علت دانست و افزود: دبی کنونی ورودی به شهرستان شادگان که طبق مصوبه شورای حفاظت منابع آب استان خوزستان می‌بایست ۳۵ متر مکعب بر ثانیه باشد به ۳۹ مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

بشیری، رعایت الگوی کشت و جلوگیری از افزایش سطح کشت‌ها در رفع این مشکل را تاثیرگذار عنوان کرد.

منبع:وزارت نیرو(پاون)