17:33

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی خبر داد:405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی با تاکید بر اینکه 405 دشت ایران دارای وضعیت ممنوعه هستند، گفت: در میان 405 دشت ممنوعه کشور 135 دشت دارای شرایط حادتری هستند که با افت ذخایر، تغییر کیفی و فرونشست زمین مواجه بوده و به عنوان دشت ممنوعه شناخته می‌شوند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  “محمدعلی مصطفوی”، مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، با تاکید بر اینکه از میان 609 دشت کشور هم اکنون 405 دشت دارای وضعیت ممنوعه هستند، عنوان کرد: بر اساس ماده چهار قانون توزیع عادلانه آب در این مناطق میان تخلیه و تغذیه دشت توازن برقرار نیست و میزان بهره‌برداری بیشتر از پتانسیل موجود است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد پتانسیل منابع آب زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه قرار گرفته است، عنوان کرد: در میان 405 دشت ممنوعه کشور حدود 135 دشت دارای شرایط حادتری بوده که با افت ذخایر، تغییر کیفی و فرونشست زمین مواجه هستند و به عنوان دشت ممنوعه شناخته می‌شوند.

مصطفوی با اشاره به اینکه میزان کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور از آستانه تحمل آبخوان‌ها فراتر رفته است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان کسری مخازن آب زیرزمینی به عنوان منابع حیاتی برای حفظ تمدن ایران به بیش از 130 میلیارد مترمکعب رسیده است که تنها حدود 110 میلیارد مترمکعب از این رقم مربوط به 20 سال اخیر است.

وی با تاکید بر اینکه کسری مخازن آب‌های زیرزمینی با یک سال بارندگی مناسب جبران نخواهد شد، گفت: مطمئنا بایستی در نوع رفتار و نگاهمان نسبت به آب‌های زیرزمینی و همچنین اصلاح نوع بهره‌برداری و مصرف این منابع تغییر جدی داشته باشیم تا بتوانیم صدمات وارده شده به منابع آب زیرزمینی را جبران کنیم.

منبع:وزارت نیرو