17:18

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:شرکت مس آماده خرید محصول از معادن کوچک است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: پیشنهاد می‌شود تعدادی معادن کوچک، با تشکیل کنسرسیوم تجمع شوند و در کنار آنها کارخانه فرآوری راه‌اندازی شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  اردشیر سعد محمدی که پنل نخست همایش رونق تولید با احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس سخن می‌گفت، تصریح کرد: شرکت مس آماده خرید محصول مورد نیاز خود از معادن کوچک است.

وی با بیان اینکه در مجتمع سونگون برنامه تولید ١٠٠ هزارتنی کلید خورده است، اظهارکرد: درحال‌حاضر نیاز به افزایش میزان تولید کنسانتره داریم در حالی که معادن کوچک می‌توانند بخشی از این نیاز را تامین کنند.

سعد محمدی گفت: در مس سرچشمه قادر به تولید ٢٨٠ هزار تن ذوب جهت تولید کاتد مس هستیم و در خاتون آباد نیز طی ۴ ماه آتی، ۱۲۴ هزار تن ظرفیت تولید ایجاد می‌شود.

وی به آمارهای جهانی اشاره کرد و اظهارکرد: در دنیا ١٧ میلیارد تن ماده معدنی استخراج می‌شود. این میزان ٢٢٠٠ میلیارد دلار گردش مالی دنیا را به خود اختصاص داده است. به گفته وی، ٧ عنصر به عنوان عناصر اصلی در این گردش مالی دخیل هستند.

سعد محمدی تاکید کرد: طی سال ٢٠١٨ بیش از ٩٥ درصد بنگاه‌های مس دنیا سودده بوده‌اند. وی در عین حال گفت: حداقل سود بنگاه داری مس در کف ١١٠٠ دلار قرار گرفته است.

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران نیز که در این همایش سخن می‌گفت اظهار کرد: ما مسولان بخش دولتی و خصوصی می‌توانیم در کنار همدیگر نهضت بزرگی در بخش معدن ایجاد کنیم.

وی افزود: به دنبال احیای معادن غیرفعال هستیم که این همایش شروع خوبی برای این کار است.

بهرامن در ادامه گفت: این مجموعه اراده کرده تا بتواند از ظرفیت‌های خدادادی که در اختیار این کشور قرار دارد استفاده کند و با احیای معادن، نهضت فراوری و حتی ماشین‌سازی آغاز شود.

به گفته وی، نهضت احیا معادن زنجیره‌ای از حوزه اکتشاف تا بازار است. روند بازار موجب شده است تا در بسیاری از معادن نتوانند از ظرفیت واقعی خود استفاده کنند بنابراین باید علت آنها مشخص و مشکل برطرف شود.

در این پنل علی یزدانی مشاور مدیرعامل میدکو در امور معدنی، گفت: میدکو با بیش از ٣٠ معدن کوچک قرارداد دارد.

وی ادامه داد: در ٧ استان همچون کرمانشاه، همدان، خراسان جنوبی، اردبیل، قزوین و… فعالیت‌های توسعه‌ای داریم.

یزدانی یادآور شد: میدکو با حضور در ٣٥ پروژه با سرمایه‌گذاری ٥ میلیارد دلار نقش بارزی در بخش معدن و صنایع معدنی دارد. وی در پایان سخنانش تاکید کرد: میدکو آمادگی سرمایه‌گذاری در معادن غیرفلزی را دارد.

  • تکیه اروپا به شرکت‌های کوچک و متوسط

از سوی دیگر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهارکرد: بنا بر تحلیل بانک جهانی پیشرفت، اتحادیه اروپا در سایه شرکت‌های کوچک و متوسط است این در حالی است که بیش از ۹۹ درصد شرکت‌های اروپا کوچک و متوسط هستند و خوشه‌ای کار می‌کنند.

وی افزود: در گذشته بسیاری از سرمایه گزاران تصور می‌کردند که ایجاد کارخانه فراوری به سرمایه بالا نیاز دارد اما اینطور نیست و می‌توان با سرمایه کمتر نیز این مواد معدنی را به محصول با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرد.

شکوری سهم اشتغال شرکت‌های کوچک و متوسط مقیاس را ۸۵ درصد اعلام کرد.

وی افزود: نبود نقدینگی، بازاریابی، زیرساخت‌ها و بروکراسی‌های زائد اداری از جمله مشکلات بهره‌برداری از معادن کوچک مقیاس است. شکوری تاکید کرد: عارضه یابی این مشکلات نیازمند عزم ملی است تا بتوان این نهضت را به گونه‌ای آغاز کرد که به احیای معادن منتهی شود.

  • به عارضه یابی استانی نیاز داریم

شکوری به تشکیل اتاق فکر بخش معدن و صنایع معدنی در وزارت صنعت معدن و تجارت اشاره کرد و اظهار کرد: کارگروه‌های استانی باید در زمینه عارضه یابی مشکلات احیای معادن کوچک و متوسط کار کنند تا مشکلات در اتاق فکر مورد بررسی قرار گیرد.

شکوری گفت: سیاستگذاری‌ها نیز باید مانع انجام روند کار نشود. برخی از این سیاستگذاری‌ها همچون قوانین صادرات، قیمت‌گذاری و تولید است.

مشکلات این حوزه باید از طریق اتاق فکر در اختیار وزیر صنعت معدن و تجارت قرار گیرد تا حل شوند و حداقل در سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب رونق اقتصادی نام گرفته است بتوانیم با تلاش و همت شاهد رونق اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی باشیم.