22:54

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیرعامل توزیع نیروی برق تهران بزرگ: افزایش 30 درصدی سرقت کابل‌های برق تهران نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه تا پایان سال کابل‌های خودنگهدار جایگزین سیم‌های مسی فشار ضعیف پایتخت می‌شوند، گفت: در پی افزایش محسوس قیمت فلزات به‌ویژه آلومینیوم و مس در کشور، میزان سرقت‌ کابل‌های برق نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزایش یافته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   “حسین صبوری” در نشست خبری گرامی‌داشت روز خبرنگار با تاکید بر اینکه این شرکت مسئولیت تامین برق 4.5 میلیون مشترک تهرانی را بر عهده دارد، عنوان کرد: در حال حاضر 13 درصد مشترکان برق و 10 درصد انرژی مصرفی در کشور مربوط به شهروندان تهرانی است. همچنین 76 درصد مشترکان شهر تهران مربوط به بخش خانگی است که مصرف 40 درصد انرژی برق پایتخت را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: برای تامین پایدار برق مشترکان تهرانی حدود 32 هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و ضعیف، 18 هزار دستگاه پست و 500 هزار چراغ روشنایی معابر ایجاد شده که مدیریت و نگهداری این شبکه هم اکنون توسط 6 هزار نفر از پرسنل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در حال انجام است.

صبوری میانگین رشد سالیانه پیک مصرف تهران را 3.5 درصد برشمرد و افزود: در طول یک سال گذشته حدود یکصد هزار مشترک به جمع مشترکان برق تهران افزوده شده است که این تعداد اشتراک جدید افزایش 200 مگاواتی مصرف را به همراه دارد. از سوی دیگر حداکثر دمای هوای پایتخت نسبت به سال گذشته یک درجه افزایش پیدا کرده است؛ از این رو برای پیک مصرف تابستان امسال پایتخت رقمی در حدود پنج هزار مگاوات پیش‌بینی شده بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در تابستان امسال با اعمال برنامه‌‎های مدیریت مصرف و همراهی و مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی، اوج مصرف پایتخت به حدود چهار هزار و 660 مگاوات رسیده و 350 مگاوات از بار پیک مدیریت شده است. بر این اساس پیک مصرف تابستان امسال نسبت به سال گذشته افزایشی دو درصدی داشته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ افزود: همچنین در تابستان امسال استفاده از مولدهای بخش دولتی و خصوصی در ساعات اوج مصرف موجب شده است تا حدود 100 مگاوات از ظرفیت مولدهای خودتامین در بازه زمانی پیک مصرف مورد استفاده قرار بگیرد.

صبوری با تاکید بر اینکه در تابستان امسال مصرف برق یک‌هزار سازمان و دستگاه ملی مورد پایش قرار گرفته است، گفت: سازمان‌های یاد شده مجهز به کنتورهای هوشمند هستند و مصرف برق آن‌ها به‌صورت مستمر در حال ارزیابی است. از سوی دیگر برای تابستان امسال 250 اکیپ مصرف نیز به صورت حضوری مسئولیت مدیریت مصرف برق ادارات یاد شده را بر عهده گرفته‌اند.

200 هزار مشترک پرمصرف پایتخت امسال به کنتورهای هوشمند مجهز می‌شوند

وی با تاکید بر اینکه قطعی پراکنده ناشی از مشکلات فنی 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است، گفت: در حال‌حاضر تمامی مشترکان دیماندی و اداری بزرگ پایتخت به کنتورهای هوشمند مجهز شده‌اند و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان امسال 200 هزار مشترک پرمصرف خانگی و تجاری نیز به این تجهیزات مجهز خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه 90 درصد خدمات این شرکت به مشترکان به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود، ادامه داد: راه‌اندازی سامانه 1521 موجب شده است تا سالیانه از مراجعه 500 هزار نفر به شرکت‌های توزیع تهران سراسر پایتخت برای اخذ خدمات جلوگیری شود.

صبوری تاکید کرد: به منظور ارتقای پایداری شبکه و کاهش میزان خاموشی‌ها حدود چهار هزار پست و نقطه مهم شهر تهران به سیستم اتوماسیون مجهز شده‌اند و از طریق مرکز کنترل، عملکرد آن‌ها تحت مدیریت قرار گرفته است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان امسال این تعداد به بیش از چهار هزار و 200 نقطه افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه این شرکت برای جایگزین کردن 10 هزار کیلومتر از شبکه مسی هوایی پایتخت با کابل‌های خودنگهدار، گفت: تاکنون 9 هزار کیلومتر از سیم‌های مسی فشار ضعیف پایتخت تعویض شده و یک‌هزار کیلومتر باقی‌مانده نیز تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه تا پایان امسال 400 میلیارد تومان به‌منظور بهینه‌سازی و توسعه شبکه برق پایتخت اختصاص خواهد یافت، ادامه داد: میزان تلفات شبکه توزیع برق تهران از حدود 7.4 درصد سال 95 هم‌اکنون به 6.4 درصد کاهش پیدا کرده و هدف‌گذاری مجموعه برای سال 1400 رساندن این رقم به 6 درصد است.

صبوری با تاکید بر اینکه از ابتدای مهرماه امسال قبوض کاغذی برق جمع‌آوری و صورت‌حساب‌ها به صورت پیامکی و الکترونیکی صادر خواهد شد، گفت: در حال حاضر اطلاعات یک میلیون و 700 هزار مشترک در پایتخت جمع‌آوری شده و هم‌اکنون قبوض 40 درصد مشترکان تهرانی به‌صورت پیامک ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای ثبت اطلاعات مشترکان در سامانه، دو سرشماره در نظر گرفته شده است، افزود: در روش نخست مشترکان تمامی کشور به همراه پایتخت نشینان می‌توانند با ارسال *1*شناسه قبض# به سرشماره 20001521 اطلاعات خود را در سامانه ثبت و پس از این قبوض خود را به صورت الکترونیک دریافت کنند. همچنین شهروندان تهرانی می‌توانند به صورت اختصاصی با ارسال شناسه قبض*1 به سرشماره 10001521 اطلاعات قبض خود را در قالب پیامک دریافت کنند.

صبوری ادامه داد: مشترکان تهرانی می‌توانند از طریق سایت شرکت، سامانه 1521 و اپلیکیشین همراه تهران نیز نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند تا از ابتدای مهرماه با حذف کامل قبوض کاغذی دچار مشکل نشوند. همچنین مشترکان پس از اجرای این طرح و در صورت نیاز به فیزیک قبوض خود می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت و درج شناسه قبض، صورت‌حساب خود را دریافت کنند.

منبع:وزارت نیرو(پاون)