23:03

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

قیمت نفت،‌ قربانی اختلاف آمریکا و چین

بزرگتر شدن جنگ تعرفه‌ای بین آمریکا و چین و کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی در کشورهای درحال توسعه باعث شده تا قیمت نفت در کانال ۵۰ دلاری ماندگار شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  قیمت نفت که در ابتدای سال جاری میلادی بالای ۷۰ دلار در هر بشکه جا خوش کرده بود، ‌با آغاز جنگ تجاری بین آمریکا و چین ابتدا به کانال ۶۰ دلاری سقوط کرد و حالا چند هفته‌ای است که زیر ۶۰ دلار درجا می‌زند.

ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان روی بازارهای جهانی سایه انداخته و آمارهای اقتصادی کره جنوبی نگرانی‌ها درباره رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه را افزایش داده است.

وزارت بازرگانی چین سه شنبه اعلام کرد که پکن به علت افزایش تعرفه‌ها پرونده‌ای علیه واشنگتن در سازمان تجارت جهانی باز کرده‌ است زیرا تعرفه های جدید واشنگتن بر خلاف مذاکراتی است که رهبران ایالات متحده و چین ماه ژوئن (تیرماه) در اوساکا توافق کرده بودند.

با توجه به نبود پیشرفت در مذاکرات تجاری، آمارهای ضعیف اقتصادی آسیا و احتمال شکسته شدن عزم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای محدودیت تولید، قیمت نفت در این هفته برای افزایش به چالش برخواهد خورد.

با توجه به این عوامل، ‌قیمت نفت برنت امروز ۳۶ سنت ارزان شد و روی رقم ۵۸ دلار و ۳۰ سنت ایستاد. نفت شاخص آمریکا نیز ۵۹ سنت پاییین آمد و ۵۴ دلار و ۵۹ سنت قیمت خورد.