17:33

1403/05/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

شاخص بورس ۴۴۲۳ واحد رشد کرد

شاخص کل در بازار بورس امروز (شنبه) چهار هزار و ۴۲۳ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۲۹۴ هزار و ۶۰۱ واحد رسید.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، براساس معاملات امروز بیش از سه میلیارد و ۸۰۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶ هزار و ۶۳۹ میلیارد ریال در ۴۲۲ هزار نوبت داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۶۸۳ واحد افزایش به ۸۰ هزار و ۸۸۸ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۱۲۷ واحد رشد به ۵۴ هزار و ۱۴۶ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز پنج هزار ۳۰۲ واحد افزایش به رقم ۳۳۵ هزار و ۳۷۹ واحد رسید، شاخص بازار اول سه هزار و ۶۸۲ واحد و شاخص بازار دوم ۶ هزار و ۸۹۳ واحد رشد داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۳۲۰ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۳۰۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۳۰۵ واحد، گروه مپنا (سهامی عام) (رمپنا) با ۲۹۱ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۲۸۴ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۲۰۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۲۰۰ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۸۲ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۴۸ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۴۰ واحد، خدمات انفورماتیک (رانفور) با ۳۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۲۸ واحد از جمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.

برپایه این گزارش، در بین نمادهای امروز نماد بانک تجارت، سایپا، فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا (سهامی عام)، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری صنعت بیمه و ماشین سازی اراک در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه شیمیایی در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۴۰ میلیون و ۹۰۸ هزار برگه سهم به ارزش یک هزار و ۴۴۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز امروز بیش از ۶۲ واحد رشد داشت و بر روی کانال سه هزار و ۸۳۲ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار ۹۴۹ میلیارد و ۲۹۱ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از هفت هزار و ۸۲۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.

در بین تمامی نمادها، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، پتروشیمی مارون (مارون)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، پالایش نفت شیراز (شراز)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند.

در مقابل تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، بانک دی (دی) و بیمه پاسارگاد (بپاس)‌ مانع از رشد بیشتر این شاخص شدند.