22:49

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

سایه سنگین کم آبی بر سر ۵۹ شهر کشور

میزان بارش درسال آبی جاری ( مهرماه۹۷ تا ۱۱شهریورماه ۹۸) در ۶ حوضه آبریز اصلی به رقم ۳۳۹.۹ میلیمتر رسیده است، اما با این وجود، همچنان ۵۹ شهر کشورمان زیر سایه سنگین تنش آبی قرار دارند که رعایت مصرف بهینه می‌تواند به کمک این شهرها آمده و خطر بی آبی را خنثی سازد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، ۵۹ شهر کشور امسال از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیشتر از ۲۰ درصد) قرار دارند و در اوج مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آنها وجود دارد. این درحالی است در سال آبی جاری ۳۳۹.۹ میلیمتر بارندگی در ۶ حوضه اصلی آبریز کشور رخ داده است.

این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه پارسال – با بارش ۱۶۹.۵ میلیمتر – از رشد ۱۰۱درصدی برخوردار شده است.

پیش‌تر  و در هشتم مردادماه  «محمدعلی مصطفوی» مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی با تاکید بر اینکه ۴۰۵ دشت ایران دارای وضعیت ممنوعه هستند، گفت: بررسی ها نشان می دهد در میان ۴۰۵ دشت ممنوعه کشور ۱۳۵ دشت دارای شرایط حادتری هستند که با افت ذخایر، تغییر کیفی و فرونشست زمین روبرو بوده و به عنوان دشت ممنوعه شناخته می‌شوند.

وی ضمن تاکید بر اینکه کسری مخازن آب‌های زیرزمینی با یک سال بارندگی مناسب جبران نخواهد شد، گفت: بایستی در نوع رفتار و نگاهمان نسبت به آب‌های زیرزمینی و همچنین اصلاح نوع بهره‌برداری و مصرف این منابع تغییر جدی داشته باشیم تا بتوان آسیب های وارده شده به منابع آب زیرزمینی را جبران کرد.

تداوم خشکسالی ها و رعایت نکردن مصرف بهینه می تواند آثار جبران ناپذیری بر پیکره آب های زیرزمینی کشورمان وارد کند که کوچکترین نتیجه آن غیرمسکونی شدن بسیاری از نقاط مسکونی کشور خواهد بود.