17:05

1403/05/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رشد ۶ درصدی انتشار صکوک جهانی در سال ۲۰۱۹

موسسه رتبه بندی مودیز اعلام کرد: در سال ۲۰۱۹ انتشار صکوک در جهان ۶درصد رشد دارد و ارزش آن حدودا به ۱۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، رشد انتشار صکوک در جهان نشانگر کشش فرهنگی بازارهای مالی اسلامی به این ابزارها و تمایل دولت های آنها برای ترویج بانکداری اسلامی است.

بنا بر گزارش موسسه رتبه بندی مودیز، در نیمه نخست سال میلادی جاری، مجموعاً ۸۷.۴ میلیارد دلار صکوک منتشر شد که کشورهای عربستان سعودی و مالزی سهم عمده ای در آن داشتند.

حجم صکوک منتشره در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به ۶۴ میلیارد دلار دوره مشابه در سال گذشته ۳۷ درصد رشد داشته است. این رشد متاثر از افزایش انتشار های صکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آسیای جنوب شرقی و ترکیه است.

تقریباً نیمی از انتشارهای صکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس متعلق به عربستان سعودی با ۱۲.۸ میلیارد دلار بوده که این حجم نسبت به ۱۱ میلیارد دلار صکوک منتشره طی دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. در طرف دیگر، حجم انتشارهای صکوک توسط مالزی با رشد ۲۳ درصدی به ۳۶ میلیارد دلار رسید که این کشور را در صدر ناشرین صکوک قرار داد.

در رابطه با رشد حجم صکوک منتشره در مالزی، عواملی همچون رشد فزاینده انتشارهای صکوک در واحد رینگیت توسط موسسات مالی این کشور و همچنین افزایش حجم اسناد خزانه اسلامی توسط بانک نگارا مالزی دخیل اند.