17:09

1403/05/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رئیس جمهور در افتتاح بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس:ساخت نیروگاه هریس توسط مهندسان ایرانی مایه مباهات است

رئیس جمهور ساخت نیروگاه هریس طی چند سال اخیر توسط مهندسان ایرانی را مایه مباهات دانست و با تاکید بر اینکه در شرایط فشار و تحریم دشمن، افتتاح پروژه‌های بزرگ پرمعنا و غرورانگیزتر است، اظهارداشت: اینکه طی یک روز در استان آذربایجان شرقی ۶ هزار میلیارد تومان طرح آب و برق افتتاح می‌شود، نشان امید یک ملت است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه  در مراسم افتتاح بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس گفت: امروز قدم دیگری برای رشد اقتصادی کشور بر می‌داریم  و تولید برق از ۶۲ هزار مگاوات در سال ۹۲، به ۸۱ هزار و 700 مگاوات در حال حاضر رسیده است.

وی کار بخش خصوصی را موجب افتخار مضاعف دانست و افزود: ۶۷ درصد برق کشور را بخش خصوصی تولید می‌کند.

رئیس جمهور افتتاح طرح‌های بزرگ صنعتی و زیربنایی در کشور را در شرایط تحریم و فشار همه جانبه دشمن حائز اهمیت و بسیار افتخارآمیز توصیف کرد و گفت: افتتاح بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس و ساخت این نیروگاه طی سه سال گامی بسیار بزرگ و مایه مباهات است.

روحانی اضافه کرد: افتتاح اینگونه طرح‌های زیربنایی برای تحولات اجتماعی و اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است و معمولاً اینگونه نعمت‌ها، زمانی که به راحتی در دسترس انسان است، مورد فراموشی قرار می‌گیرد اما زمانی که مشکلی مانند قطعی برق بوجود می‌آید، ارزش این خدمات زیربنایی آشکارتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت برق کشور حدود 7 هزار مگاوات بود و در آغاز دولت تدبیر و امید این ظرفیت 62 هزار مگاوات بوده است و امروز به 81 هزار و 700 مگاوات رسیده است که نشان‌دهنده رشد بسیار چشمگیر در زمینه سرمایه‌گذاری، تولید و ایجاد ظرفیت لازم در زمینه انرژی است.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز همچنین به دانش استفاده از تکنولوژی‌های جدید در احداث نیروگاه دست یافته‌ایم و این موضوع راندمان تولید را افزایش داده است یعنی وارد حوزه نیروگاه‌های کلاس اف شده‌ایم که تحولی است تا بتوانیم بیشتر و بهتر از نیروگاه‌ها استفاده کنیم.

روحانی افتتاح پروژه‌های بزرگ را در شرایط تحریم دلپذیر و شیرین توصیف کرد و گفت: افتتاح این پروژه‌ها در شرایط کنونی سرآغاز یک افتخار و پیروزی برای رشد اجتماعی و اقتصادی است. در سال جدید به طور متوسط در هر ماه در یکی از استان‌ها شاهد افتتاح‌ طرح‌های بسیار بزرگ در بخش‌های مختلف بویژه در حوزه آب و برق بودیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اینکه در بخش آب و برق در یک روز در استان آذربایجان شرقی بیش از 6 هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح می‌شود، به معنای توسعه کشور و امید و نشاط در جامعه است.

روحانی تصریح کرد: در شرایط فشار و تحریم دشمن افتتاح پروژه‌های بزرگ افتخار بسیار بالاتر برای ملت و کشور ایران محسوب می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای دولت تدبیر و امید سالانه حدود 40 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه فقط در بخش برق سرمایه‌گذاری شده است، اظهار داشت: در افتتاح این پروژه‌ها، بخش خصوصی حضور و مشارکت فعالی دارد و این موضوع نیز افتخار مضاعفی برای دولت محسوب می‌شود و معتقدیم دولت بایستی همه اینگونه طرح‌ها را به تدریج به بخش خصوصی واگذار کند.

وی افزود: امروز 67 درصد تولید برق کشور مربوط به بخش خصوصی است و این نشان می‌دهد که کارآفرینان، مردم و دولت، مسیر درستی را برای پیشرفت کشور انتخاب کرده‌اند و این مسیر ادامه خواهد یافت.

“رضا اردکانیان” وزیر نیرو نیز در این مراسم عملکرد دولت در بخش صنعتِ برق و انرژی کشور را چشمگیر و برجسته توصیف کرد و گفت: در سال‌های پیش از دولت تدبیر و امید به طور متوسط سالانه حدود 1750 مگاوات ظرفیت نصب شده در برق بود و در شش سال گذشته سالانه 2105 مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم و در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم سالانه حدود 90 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده است.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت یازدهم سالانه حدود 40 هزار میلیارد تومان در صنعت برق و انرژی کشور سرمایه‌گذاری شده و این رقم در طول شش سال گذشته حدود 235 میلیارد تومان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال 98، 217 طرح بزرگ در بخش آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از 32 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید و 23 طرح بزرگ نیروگاهی با اعتباری بالغ بر 46 هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهد شد.

رئیس جمهور در این مراسم همچنین به صورت ویدئو کنفرانس دستور آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب را با ظرفیت 451 مگاوات و با اعتباری بالغ بر 250 میلیون یورو صادر کرد.

منبع: وزارت نیرو(پاون)