00:21

1403/04/25

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

دبیر انجمن زغالسنگ ایران: نیمی از کارگران معادن زغالسنگ مشمول قانون مشاغل سخت هستند

دبیر انجمن زغالسنگ ایران گفت : ۶ هزارو ۲۰۰ نفر در معادن زغال سنگ کرمان کار می‌کنند که نیمی از این تعداد مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور هستند و اگر این تعداد شغل بخواهد به صورت مستمر و پایدار با نیروی جدید ایجاد شود، به ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  سعید صمدی  روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با محوریت بررسی مشکلات زغالسنگ افزود: ۴۰ سال استان کرمان به عنوان بزرگترین حوزه زغالی کشور شمرده می شده است و هنوز این حوزه در کشور به نام کرمان است که اگر دوران پرشور خود را با تکیه به ذخایر بالایی که دارد، ادامه می داد، می‌توانست جایگاه اول را در کشور برای خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه زغالسنگ کرمان به لحاظ کیفیت و کمیت یکی از زغالسنگ های بی رقیب در منطقه است گفت: ۴۰ درصد حقوق دولتی معادن ایران از استان کرمان وصول می شود.

صمدی بیان داشت: پرداخت یک جای چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور بار مالی سنگینی را به کارفرما وارد می کند .

دبیر انجمن زغالسنگ ایران در ادامه گفت: یکی از راهکارهای کوتاه مدت برای ایجاد فرصته های جدید شغلی در معادن زغالسنگ را اینگونه دانست که دولت با تسهیلات کم بهره یاری گر  این حوزه باشد و بانک ها نیز به طور مستقیم تسهیلات را به حساب تامین اجتماعی واریز کنند و افراد مشغول به کار که به سن بازنشستگی رسیده اند بازنشسته و معدن دار متعهد به ایجاد اشتغال برای افراد جدید شود.

دبیر انجمن زغالسنگ افزود: تامین اجتماعی نیز می تواند به عنوان راهکار بلندمدت برای حل این بحران برای مشاغلی که ذاتا سخت و زیان آور است تدبیری را اتخاذ کند که با فهرست حقوق هر ماه چهار درصد حق بیمه مضاعف نیز دریافت گردد تا تولید کننده علاوه بر دانستن قیمت تمام شده در پایان کار با بار مالی سنگینی به وی وارد نشود و قطعا امید و انگیزه کار نیز در کارگر افزایش می یابد.