07:37

1402/12/12

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تولید کنسانتره مس سونگون به بیش از ۴۰۰ هزار تن می رسد

به گزارش”نوای صنعت“، معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تولید کنسانتره مجتمع مس سونگون با طرح افزایش بیش از 100 هزار تنی (فاز 3)، از ۴۰۰ هزار تن فراتر می رود.

محمدرضا موثقی نیا در نشست با مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس و مسئولان مجتمع مس سونگون ضمن بیان این مطلب گفت: پیش از بازدید از این مجموعه، تصور دیگری داشتم اما بعد از بازدید، عملکرد مطلوبی مشاهده کردیم که جای تقدیر و تشکر از دکتر خرمی شاد و مجموعه شرکت ملی مس و همچنین دکتر عباس‌زاده، مدیر مجتمع بابت زحمات صورت گرفته دارد.

وی ادامه داد: همه این اقدامات به برکت کار و تلاش کارکنان مجتمع و برکت وجود نظام مقدس جمهوری اسلامی است، به ویژه طرح «ماین تومیل» که با تلاش کارکنان سونگون اجرایی شده و به افزایش بیش از یکصدهزار تنی کنسانتره منجر خواهد شد، موجب خرسندی است.

امکان رفع موانع طرح های توسعه ای با همکاری مسئولان استانی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح های توسعه مجتمع مس سونگون را حتما پیگیری خواهم کرد، اعلام کرد: مهم این است که طرح ها در زمان خود و با هزینه پیش بینی شده به بهره برداری برسد. موضوع دیگر اینکه، موانع احتمالی پیش روی طرح های توسعه ای باید با همکاری مسئولان استانی مرتفع شود.

وی افزود: همچنین طرح های توسعه ای نباید با مقرارت زیست محیطی در تضاد باشد که البته این موارد قابل حل شدن است. مقررات و قوانین موجود وضع نشده برای کار نکردن بلکه برای خوب کار کردن وضع شده است. از این رو، مسئولان مجتمع و مسئولان محلی با همکاری یکدیگر موانع را برطرف کنند. خوشبختانه، مسئولان محلی پیگیر مسائل موجود هستند.

ضرورت تلاش مجدانه و مصرانه برای رفع موانع تولید

موثقی نیا با اشاره به شعار امسال مقام معظم رهبری با عنوان مهار تورم و رشد تولید، تصریح کرد: اگر وضعیت فعالیت و تولید امسال متفاوت با سال گذشته نباشد و موانع تولید امسال را برنداریم و همچون روند سال گذشته باشد، ولایی نیستیم

وی ادامه داد: بنابراین امسال باید تلاش مجدانه و مصرانه ای برای رفع موانع تولید و کمک به رشد تولید صورت گیرد چرا که اثرات آن مستقیم به سفره مردم می رسد و رشد تولید در کشور موجب مهار تورم می شود و اقتصاد را ارتقا می دهد و درنتیجه موجب بهبود وضع عمومی مردم می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در این منطقه، سرمایه گذاری بالایی صورت گرفته و این فرصت مطلوبی برای مردم منطقه و کشور است تا قدردان این زحمات باشیم.

وی افزود: ضمن اینکه از تلاش های آقای عباس زاده به عنوان مدیر مجتمع تشکر می کنیم اما انتظار این است که کارایی شرکت در همه حوزه ها افزایش یابد و مسائل منفی احتمالی با پیگیری رفع شود.

رکورد شکنی در تولید کنسانتره و مولیبدن در مس سونگون

مدیر مجتمع مس سونگون از رکورد شکنی در تولید کنسانتره و مولیبدن این مجتمع خبر داد.

معبود عباس زاده با بیان این مطلب در این نشست گفت: رکورد شکنی حاصل شده در تولید، در حالی صورت گرفت که همزمان طرح های توسعه سونگون در حال اجراست.

وی افزود: این طرح ها شامل اجرای فاز ۳ و سد باطله، هدایت آب های سطحی سونگون، تصفیه زهاب سونگون، ای پی سی سی معدن، افزایش صدهزارتنی تولید کنسانتره و نیز طرح آب و برق است که موجب تحول در صنعت استان آذربایجان شرقی خواهد شد.

مدیر مجتمع مس سونگون با اشاره به اقدامات این مجتمع در حوزه مسئولیت اجتماعی تصریح کرد: این مجتمع در حوزه مسئولیت اجتماعی و صنایع پایین دستی در حال سرمایه گذاری و احداث شهرک تخصصی مس در ورزقان است و در کنار همین شهرک نیز پردیس علم و فناوری مس برای نخستین بار در ایران درحال راه اندازی است.

وی ادامه داد: برای طرح احداث فاضلاب ورزقان و خاروانا، تامین آب شرب ۸۸ روستای محروم، کمپ ورزشی و احداث بزرگراه خواجه ورزقان با سرمایه گذاری ۹۹۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

منبع: ایمیدرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *