23:23

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تربیت کارآفرینان نخبه و نوآفرین در مدرسه کسب‌و‌کار اتاق تهران

ناصر عندلیب، مدیر موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به یکسال برنامه‌ریزی و تدوین روش اداره مدرسه کسب‌وکار اتاق تهران قبل از راه‌اندازی آن؛ اعلام کرد که این مدرسه کار خود را از ترم دوم تحصیلی سال جاری آغاز خواهد کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  هفته گذشته و طی مراسمی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌ و‌ کشاورزی تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای تاسیس و راه‌اندازی مدرسه کسب‌و‌کار تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این برای نخستین بار در کشور است که یک مدرسه کسب‌وکار به معنای متعارف و آکادمیک آن در ایران راه‌اندازی می‌شود.

مدرسه کسب‌وکار یا business school یک موسسه در سطح دانشگاهی است که مدرک مدیریت کسب‌وکار را به دانشجویان ارائه می‌دهد. به طور مشخص و بر طبق استانداردهای بین‌المللی، یک مدرسه کسب‌وکار دروسی از این قبیل حسابداری، مدیریت، استراتژی، اقتصاد، کارآفرینی، مالی، مدیریت منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، تجارت بین‌المللی، تدارکات، لجستیک، بازاریابی، روانشناسی سازمانی، رفتار سازمانی، روابط عمومی، روش تحقیق و دروس دیگری از این دست را ارائه می‌دهد.

مدیرعامل موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران با بیان اینکه این مدرسه به دنبال تکرار تجربه‌های پیشین در تاسیس مدارس کسب‌وکار نبوده، بلکه زمینه ورود به عرصه‌های نادیده کسب‌وکار را فراهم خواهد کرد، افزود: دانش ارائه شده در این مدرسه نه‌تنها به دنبال تاثیرگذاری روی جامعه کسب‌وکار است بلکه به دنبال تاثیرات کلان و ایجادکننده و فرصت‌ساز توسعه محلی و منطقه‌ای است.

ناصر عندلیب در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، هدف از آموزش‌ها در مدرسه کسب‌و‌کار را توسعه ذهن و توسعه مهارتی مدیران، کارآفرینان، صاحبان کسب‌وکار و دانشجویان عنوان کرد و افزود: این مدرسه کسب‌و‌کار در راستای انجام هر چه بهتر وظایف اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان تهران و به منظور ارتقای سطح دانش مدیران و کارشناسان واحدهای عضو و همچنین اجرای هر چه مناسب‌تر رسالت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تربیت نیروی متخصص و توسعه تحقیق و فناوری در کشور و تبدیل به دانشگاه نسل سوم، تاسیس می‌شود.

به گفته وی، تربیت نیروهای متخصص و کارآفرین مورد نیاز اتاق، ارتقا سطح علمی مدیران و متخصصان شاغل در بخش‌های بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی به دانش روز و در سطح جهانی، ارائه دوره‌های تخصصی کاربردی-بین‌المللی با همکاری مراکز علمی معتبر خارج کشور برای متخصصان داخلی و خارجی و ایجاد و توسعه دوره‌های بین رشته‌ای کاربردی از جمله وظایف تببین شده برای این مدرسه کسب‌و‎کار است.

مدیرعامل موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران، هدایت مدرسه کسب‌و‌کار را زیر نظر یک شورای راهبردی متشکل از رییس اتاق تهران، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رییس مدرسه کسب‌وکار، یکی از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و یک صاحب‌نظر معرفی شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، بیان کرد و گفت: مسئولیت هدایت مدرسه کسب‌و‌کار در چارچوب قوانین، مقررات و ضوابط آموزش عالی، مصوبات هیات امنا دانشگاه و اتاق بازرگانی تهران به عهده این شورای راهبردی خواهد بود.

عندلیب در ادامه افزود: در ابتدای امر با تشکیل کارگروهی متشکل از خبرگان و متخصصان حوزه کسب‌وکار و ارزیابی تحولات آتی جامعه کسب‌وکار و آموزش افراد جهت چگونگی مواجه با این تغییرات، دروس و سرفصل‌های مربوطه تعریف شده و تلاش خواهد شد تا با تدریس دروس به صورت کاربردی، نیروهایی شایسته، نوآور و کارآفرین تربیت شود.

 وی در عین حال، ارکان مدرسه کسب‌و‌کار را آموزش، پژوهش و توسعه کسب‌وکار عنوان کرد که به گفته وی، با شیوه‌هایی نوین و متمایز طراحی و اجرا خواهند شد.

عندلیب با بیان اینکه مطالعه روی روش مدارس کسب‌وکار از یک سال قبل برای تاسیس این مدرسه آغاز شده ‌است، افزود: این مدرسه کسب‌وکار بر اساس سه محور آموزش، نوآوری و تحقیقات فعالیت خواهد کرد که در محور اول هدف آموزش رسمی یا غیررسمی در سطوح عالی است. همچنین برابر محور دوم، نوآوری‌ در حوزه تجارت مدنظر قرار گرفته و در خصوص محور سوم، منظور تحقیقات عمیق و ارائه خدمات عمده توسط کارشناسان و اساتید حوزه‌های مختلف و توصیه به دولت و حکومت با هدف حل مشکلات است.

عندلیب، ارتباط مستمر این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران برای شناسایی نیازهای حوزه کسب‌وکار را از امتیازات ویژه مدرسه کسب‌و‌کار اتاق تهران در مقایسه با سایر مدارس کسب‌وکار عنوان کرد و گفت: مدرسه کسب‌وکار اتاق تهران، افراد را با دانش، مهارت و چشم‌انداز بلندمدت که به نوآوری و رشد منجر می‌شود، توانمند می‌کند و یک شبکه قدرتمند از نیروهای موفق و الهام‌بخش ایجاد خواهد کرد.

وی زمان شروع به کار مدرسه کسب‌و‌کار اتاق تهران را ترم دوم سال تحصیلی آینده اعلام کرد و افزود: هدایت فعالیت‌ها برای همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نیل به اهداف یاد شده از طرف اتاق بازرگانی تهران، در موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران (آیتک) متمرکز شده‌است.

منبع:اتاق تهران