08:14

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تحریم‌های نفتی صادرات روسیه را افزایش داد

​​​​​​​این تحریم‌ها باعث افزایش تقاضا برای نفت خام روسیه در بحبوحه کاهش تولید اوپک و متحدانش شده است، در نتیجه، نفت اورال روسیه گرانتر از شاخص برنت فروخته می‌شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، تحریم‌های دونالد ترامپ علیه ایران و ونزوئلا ناخواسته تقاضا برای نفت خام روسیه را افزایش داده و درآمد صادرکنندگان این کشور را تقویت کرده است.

 شرکت‌های نفتی روسیه حداقل 905 میلیون دلار درآمد اضافی بین نوامبر و جولای به‌دست آوردند.

این تحریم‌ها باعث افزایش تقاضا برای نفت خام روسیه در بحبوحه کاهش تولید اوپک و متحدانش شده است، در نتیجه، نفت اورال روسیه گرانتر از شاخص برنت فروخته می‌شود.

کنستانتسا رنگلوا، تحلیلگر جی‌بی‌سی انرژی گفت: «در حال حاضر به‌خاطر تحریم‌های ایران و ونزوئلا و قرارداد کاهش تولید اوپک، با کمبود نفت خام سنگین و ترش مواجه هستیم. قیمت نفت اورال در مدیترانه به بالاترین حد رسیده است».

آمریکا در اواخر ژانویه تحریم‌هایی علیه ونزوئلا وضع کرد و در ماه می هم معافیت از تحریم‌های ایران را برای خریداران نفت این کشور برداشت. این اقدام باعث کمبود نفت خام سنگین و ترش شد.

این دو کشور صادرکننده این نفت هستند. این نوع نفت مشابه نفتی است که در روسیه تولید می‌شود. در حالی که تصور می‌شود این نوع نفت کیفیت پایینی دارد، برخی پالایشگاه‌ها تنها برای فرآوری و پالایش آن ساخته شده‌اند و تغییر در عملکردشان به درجات دیگر نفت هزینه‌بر است.

 نفت اورال روسیه قبلاً ارزان‌تر از برنت معامله می‌شد. طی پنج سال گذشته، یک بشکه نفت خام روسیه به‌طور میانگین یک دلار ارزانتر از شاخص مدیترانه و 1.63 دلار ارزان‌تر از شمال‌غرب اروپا بود.

در نوامبر سال گذشته پس از اینکه ترامپ خرید نفت از ایران را محدود کرد، اختلاف بین نفت روسیه و نفت برنت کمتر شد. از آغاز 2019، قیمت نفت روسیه نسبت به نفت برنت شمال‌غرب اروپا 0.86 دلار در هر بشکه گرانتر شده است.

 این افزایش قیمت به‌زودی در پایان تابستان و فصل رانندگی و آغاز تعمیرات و نگهداری پاییزه پالایشگاه‌ها دراروپا، محدودتر می‌شود چون تقاضا برای نفت اورال کاهش می‌یابد.