08:11

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

بهره‌مندی ۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی

اکنون در شهر زاهدان ۷۵۰ کیلومتر شبکه گاز عملیاتی شده که ۳۵۰ کیلومتر از این میزان تزریق گاز شده و ۲۵ هزار مشترک گاز از این شبکه استفاده می‌کنند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در نشست استانداری که با حضور مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران و مقام‌های استان سیستان و بلوچستان در ساختمان استانداری برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر، ۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و این در حالی است که در همین بازه زمانی، شهرک صنعتی زاهدان و نخستین جایگاه عرضه سوخت CNG زاهدان نیز به شبکه گاز طبیعی متصل شده‌اند.

وی به ارائه توضیحات کلی درباره گازرسانی به شهرها و روستاهای مختلف استان پرداخت و گفت: این رقم بیانگر استفاده بیش از ۱۸ درصد از خانوار مردم زاهدان از نعمت گاز طبیعی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان افزود: مطابق وعده‌ای که داده بودیم، شهرک صنعتی زاهدان را به شبکه گاز طبیعی متصل کردیم، گازرسانی به نخستین جایگاه عرضه سوخت CNG زاهدان نیز انجام شده، ضمن این که بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و ارتش در کنار نیروگاه زاهدان نیز مصرف‌کننده گاز طبیعی شده‌اند.

پنجابی با بیان اینکه مطالعات امکان‌سنجی سه محور صنعتی زاهدان نیز انجام شده، اظهار کرد: محور جاده کرمان، جاده زابل و محور سیادت سه محوری هستند که با اجرای آنها ۶۰ واحد صنعتی از گاز بهره‌مند خواهند شد، اکنون در حال ورود به مرحله طراحی هستیم و تا پایان امسال به مرحله اجرا وارد خواهیم شد.

بهره‌مندی شهر بمپور از نعمت گاز به‌زودی

پنجابی در ادامه در خصوص گازرسانی به شهرستان ایرانشهر توضیح داد: در هفته دولت امسال، شهر محمدان از توابع شهرستان ایرانشهر از نعمت گاز بهره‌مند شد و اکنون در حال برطرف کردن نواقص گازرسانی برای شهر بمپور هستیم تا به‌زودی این شهر نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار شود. اکنون شهرک صنعتی ایرانشهر نیز به شبکه گاز طبیعی متصل است، ضمن آن که عملیات اجرایی سه محور صنعتی ابتر، کوره‌داران و جاده بمپور نیز با ظرفیت ۴۴ واحد صنعتی آغاز شده است.

به گفته این مقام مسئول، گازرسانی به بخشی از شبکه شهر زابل در سال ۹۷ با روش CNG انجام شده و علمک‌زنی برای سراسر شهر برای نصب ۲ هزار انشعاب در این شهر، در حال انجام است. این در حالی است که هم‌اکنون در سطح شهر زابل امکان استفاده ۴ هزار خانوار از شبکه CNG فراهم شده است.

پنجابی تصریح کرد: پیمانکار اجرایی شهر خاش نیز مشخص شده و آغاز به‌کار کرده، همچنین تجهیزات و کالای مورد نیاز پیمانکار برای اجرای طرح گازرسانی شهر خاش در این شهر آماده و از قبل، انبار شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به اینکه گازرسانی به شهر چابهار پیش از این طراحی شده بود و اکنون در مرحله بازنگری قرار دارد، ادامه داد: لازم است آخرین تغییرات در این طراحی لحاظ شود و پس از آن در سال آینده، عملیات اجرایی گازرسانی به چابهار و کنارک نیز آغاز خواهد شد.

منبع:شرکت ملی گاز