03:58

1403/02/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو؛بخش گاز نیروگاه هریس این هفته به بهره‌برداری می‌رسد

مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید برق حرارتی گفت: بخش گاز نیروگاه هریس آذربایجان شرقی به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات پنجشنبه این هفته توسط رییس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، “امیر دودابی نژاد” در نشست خبری با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد ظرفیت نیروگاه‌های کشور مربوط به واحدهای حرارتی است، ادامه داد: براساس ارزیابی صورت گرفته در سال گذشته ۹۰ درصد تولید انرژی الکتریکی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به نقش نیروگاه‌های حرارتی در تامین برق پایدار کشور بایستی سالانه سه هزار تا 3500 مگاوات نیروگاه جدید در کشور احداث شود که با توجه به سیاست‌های موجود در کشور و وزارت نیرو بخش عمده‌ای از این ظرفیت توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود.

دودابی نژاد با تاکید بر اینکه ۶۷ درصد نیروگاه‌های حرارتی کشور مربوط به بخش خصوصی است، اضافه کرد: با احتساب ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه آماده واگذاری سهم دولت در این بخش به ۱۶ درصد خواهد رسید.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه ظرفیت نیروگاه‌های بخش خصوصی دو برابر ظرفیت واحدهای دولتی است، تاکید کرد: در حال حاضر نیز ۶ هزار مگاوات نیروگاه توسط دولت و ۱۳ هزار مگاوات نیروگاه توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

دودابی نژاد بخش دیگری از سخنان گفت: همزمان با سفر پنجشنبه رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی بخش گاز نیروگاه هریس به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه احداث این نیروگاه برای توسعه تولید برق شمال غرب کشور در دستور کار قرار گرفته است، ادامه داد: راندمان بخش گاز این نیروگاه حدود ۴۰ درصد است که در آینده با احداث بخش بخار این مجموعه به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات، راندمان سیکل ترکیبی نیروگاه هریس به ۵۸ درصد خواهد رسید.

 دودایی نژاد تصریح کرد: هزينه كل احداث نیروگاه سیکل ترکیبی هریس ۲۳۹.۸ میلیون یورو بوده که از این مقدار ۴.۸ میلیون یورو به اضافه دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان میزان آورده سرمایه‌گذار بوده است.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی پیشرفت فیزیکی کل نیروگاه را ۸۶.۵ درصد اعلام کرد و افزود: واحد بخار این نیروگاه نیز تا پیش از پیک تابستان سال ۹۹ با شبکه سراسری برق کشور سنکرون خواهد شد.

منبع: وزارت نیرو