23:37

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

ایران‌ایر بر سر بجنوردی‌ها سایه گسترد

شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با برقراری سه پرواز هفتگی در مسیر تهران- بجنورد، خدمات پروازی خود در این مسیر را آغاز کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  مدیر فرودگاه بجنورد روز چهارشنبه اظهار داشت: پروازهای هواپیمایی ایران ایر، روزهای شنبه و سه‌شنبه هر هفته در ساعت ۶:۲۵ صبح از فرودگاه مهرآباد انجام می شود و ساعت ۸:۱۰ دقیقه در بجنورد بر زمین خواهد نشست که ساعت ۸:۴۰ نیز از فرودگاه بجنورد به تهران باز می‌گردد.

سیدمهدی رزاز افزود: پرواز سوم این شرکت نیز در ساعت ۱۷ روزهای چهارشنبه از فرودگاه مهرآباد به مقصد بجنورد انجام می شود که ساعت ۱۸:۴۵ در بجنورد بر زمین نشسته و برگشت آن ساعت ۱۹:۲۵ از بجنورد به مقصد تهران خواهد بود.

وی گفت: این پروازها از نوع ای.تی.آر ۷۲ و ظرفیت پذیرش مسافر آن بین ۷۰ تا ۷۵ نفر است.

شرکت هواپیمایی ایران ایر ۱۹ مرداد امسال با انجام یک پرواز آزمایشی ای تی آر وضعیت عملیاتی فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی را مورد آزمایش قرار داده بود که

برقراری پرواز بین فرودگاه تهران و بجنورد، حکایت از مثبت بودن نتیجه بررسی های این شرکت برای فعالیت در این مسیر پروازی دارد.

هواپیمای ای تی آر ۷۲ کوچک تر از فوکر ۱۰۰ است و ظرفیت و سرعت پایین تری نسبت به آن دارد و به همین دلیل قدرت مانور آن برای نشست و برخاست در فرودگاه هایی که تناسب چندانی برای پذیرش هواپیماهای پهن پیکر ندارند، مناسب تر است.

فرودگاه بجنورد به علت شرایط خاص حاکم بر منطقه استقرار، نیاز به هواپیماهای خاص دارد که هم اکنون عمدتا هواپیماهای فوکر در این فرودگاه برنامه پروازی دارند.

با افزوده شدن پروازهای شرکت ایران ایر، هم اکنون شمار پروازهای فرودگاه بجنورد – تهران به هفته ای ۹ پرواز رسیده است.

پیش از این شرکت‌های هواپیمایی ماهان و آسمان در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه بین مرکز استان خراسان شمالی و تهران پرواز رفت و برگشت داشتند.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد که فاصله بجنورد، مرکز این استان تا تهران افزون بر ۷۰۰ کیلومتر و تا مشهد ۲۵۰ کیلومتر است.

فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع است.

مجموع مسافران جابه جا شده این فرودگاه در سال گذشته، ۱۴ هزار و ۱۸۱ مسافر بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ به کمتر از نصف رسید.

منبع:ایرنا