06:42

1402/12/12

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

افزایش 10 درصدی تولید آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان

به گزارش”نوای صنعت“، کارکنان بلندهمت فولاد هرمزگان با انجام فعالیتی معادل 6 هزار و 851 نفر ساعت، عملیات نوسازی (اورهال) اساسی کولینگ‌تاور احیا (سل 44 A) را با موفقیت انجام دادند.

سرپرست نت مکانیک احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان ضمن اعلام این خبر گفت: با اجرای این کار بزرگ به میزان 7 درجه دمای آب کاهش یافت و 10 درصد نیز به ریت تولید مدول‌های احیا اضافه شد.

اکبر زین‌الدینی با اشاره به اهمیت کولینگ‌تاورها در صنایع مختلف، بیان کرد: این تجهیزات، خنک‌کاری آبِ در گردش کارخانه را انجام می‌دهند و مدل‌های مختلفی از آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. کولینگ‌تاور واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان از نوع FORCE COUNTER FLOW است که در این مدل، هوا از پایین به بالا و آب از بالا به پایین در جریان است.

سرپرست نت مکانیک احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان در تشریح دلایل اجرای این عملیات گفت: به دلیل افزایش دمای آبِ در گردش و گزارش‌های مکررِ بهره‌بردار واحد مبنی بر عدم امکان تولید با ظرفیت نامی، بررسی‌های لازم جهت اورهال اساسی سل 44 A کولینگ‌تاور انجام شد. در ادامه، برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های لازم جهت رفع نواقص موجود در این زمینه به عمل آمد و این مهم از تاریخ 26 تیرماه شروع و پس از 189 ساعت (8 روز) با حجم فعالیتی معادل 6 هزار و 851 نفر ساعت به پایان رسید.

زین‌الدینی اجزای اصلی کولینگ‌تاور احیا را چنین برشمرد: یک عدد فن واقع در بالاترین نقطه (جهت ایجاد جریان هوا)، فیلینگ (جهت افزایش سطح تماس آب‌وهوا)، قطره‌گیرها (جهت جلوگیری از مکش قطرات آب توسط فن) و هدرهای آب که دوش‌ها و نازل‌های اسپری‌کننده آب روی آن‌ها قرار دارند.

وی عمده فعالیت‌های انجام‌شده در این اورهال را به شرح ذیل اعلام کرد: تعویض هدرهای آب، دوش‌ها و نازل‌ها، تعویض فیلینگ‌ها، تعویض قطره‌گیرها، ترمیم نشیمنگاه فیلینگ‌ها، ترمیم لاین آب ورودی به کولینگ‌تاور، تعویض ولو ورودی پمپ 42 C، نظافت و شست‌وشوی دیواره‌ها و حوضچه‌های کولینگ‌تاور.

سرپرست نت مکانیک احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان در پایان ضمن تشکر از رهنمودهای معاونت بهره‌برداری و مدیریت احیا مستقیم شرکت، از تمامی همکاران در بخش‌های نت مکانیک احیا، تولید احیا، دفتر برنامه‌ریزی تعمیرات، تعمیرات مرکزی و سایر بخش‌ها که با تلاش و پیگیری‌های شبانه‌روزی در این شات‌دان طاقت‌فرسا، اورهال اساسی سل A کولینگ‌تاور را پس از 8 روز با موفقیت انجام دادند، تقدیر و تشکر کرد.

منبع: فولاد هرمزگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *