آینده روشن سرمایه گذاری در هلدینگ گل گهر

به گزارش اختصاصی “نوای صنعت“، یکی از بزرگترین قطبهای فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه معادن غنی از سنگ آهن گل گهر است، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نقش مهمی در مدیریت این منطقه دارد.

شرکت گل گهر به منظور توسعه و سرمایه گذاری در این منطقه شرکت های مختلف فولادی را تاسیس کرده است، 29 همت (هزار میلیارد تومان) سرمایه گذاری بی سابقه در 20 سال اخیر نشان از پیشرفت و توسعه سرمایه در این منطقه دارد، حدود 10تا 12 هزار میلیارد تومان توسط شرکت گل گهر از محل وام تامین شده که امروزه ارزش افزوده ای برای سهامداران بشمار میرود که این خود آینده گل گهر را تضمین می کند.

از شرکت های موفق گل گهر، شرکت گهرزمین است که سال گذشته 12 هزار میلیارد تومان سود داشته است، پیش بینی  می شود که پروژه های سودآور این شرکت همچنان ادامه خواهند داشت و ظرف 2 سال آینده یکی از بخش های توسعه یافته کشور در بخش فولاد خواهد شد.

دیگر شرکت مهم برای گل گهر و سهامداران، شرکت توسعه آهن و فولاد است که در این پروژه تولید 3 میلیون ورق تعریف شده است که اول آنکه بدلیل تکنولوژی و کمبود انرژی و دوم اینکه کیفیت این محصول براساس گندله است که دارای اهمیت بسیاری است و از همه مهم تر حمل آن تا بندر عباس و در داخل منطقه کوتاه است، در این پروژه گندله با نوار نقاله پیوند داده شده است و علاوه بر آن خود ورق جزو پروژه هایی با سوددهی بالا به شمار میرود و به همت مدیران گذشته این شرکت و مدیران آینده ظرف یک یا دو سال آینده به بهره برداری می رسد و سرمایه گذاری گل گهر در بخش کلان به نتیجه خواهد رسید.

به طور قطع در یک یا دو سال آینده شاهد افتتاح دو طرح مهم این شرکت خواهیم بود و لازم به ذکر است که اختلاف سود سرمایه گذاری به 3 یا 4 تا از پروژه های مهم گل گهر مرتبط است بخصوص پروژه ورق که بعد از به بهرده برداری رسیدن قطعا سود آن به صورت مستقیم گل گهر را خواهد گرفت و حدود 51 درصد مجموع سهام را خواهد داشت.

از سوی دیگر شرکت جهان فولاد 3 پروژه دارد که 63درصد احیا در بخش گندله است و امروزه حاشیه سود پروژه های احیا بسیار بالاست و بالاترین نرخ فروش را نیز دارد. دو پروژه اسفنجی نیز از سوی این شرکت آغاز شده است که یکی امسال و دومی تا پایان سال یا 3 ماهه سال آینده افتتاح می شوند که این مورد ارزش افزوده قابل توجهی خواهد داشت.

دیگر شرکت مهم گل گهر، گهر ترابر است که بزرگترین شرکت حمل و نقل کشور در بحث ریل، کامیون، داخلی و جاده ایی است. این شرکت که وارد بورس شده است حدود 90درصد افزایش سود داشته که جزو شرکت های موفق در آینده خواهد بود .

شرکت سرمایه گذاری گل گهر که حدود 3 برابر حاشیه سود آن بالا رفته است مسیر هموار و پرسودی را در بحث بازرگانی دنبال می کند و با توجه به عوارض صادراتی که تقریبا 5درصد است آینده درخشانی را به سهامداران نوید میدهد.

این سند چشم انداز 1410 گل گهراست که با همت مدیران این شرکت بخش عمده ایی از این پروژه ها ظرف امسال یا 2 سال آینده به بهره برداری خواهند رسید. میتوان مهم ترین بخش های این استراتژی که شامل تامین سنگ پایدار، تکمیل زنجیره ارزش که خود شامل پروژه زنجیره ارزش ورق است، تکمیل زیر ساخت های لازم، تنوع محصول که سبب قدرت فروش و افزایش درآمد شرکتها میشود، را نام برد.

موضوع مهم دیگر توسعه تکنولوژی است که امروزه شرکت های بزرگ دنیا بخشی از درآمد خود را بر تکنولوژی و بحث دانش بنیان بنا کرده اند شرکت گل گهر نیز خود را از این موضوع دور نمی داند و واحدی برای این امر طراحی کرده است و در آخر باید گفت گل گهر دارد به سمت شرکت داری و هلدینگی پیش می رود که تامین کننده نیازهای دیگر بخش ها باشد از این رو تا 2 ماه آینده اولین نیروگاه خورشیدی صنعتی  توسط این شرکت افتتاح خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که شرکت گل گهر با 5 شرکت فولادی و زنجیره زیر مجموعه طی 6 سال اخیر فاصله حاشیه سود مستقیم خود با دیگرشرکت ها را حدود 10 برابر کرده است که این اتفاق در آینده شرکت گل گهر را به عنوان یکی از هلدینگ های قوی صنعت فولاد کشور معرفی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 16 =