17:44

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در پالایشگاهای هندی

هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین است ولی واردات از ایران را پس از لغو معافیت ها توسط واشنگتن در ماه‌ می متوقف کرد. آمریکا این معافیت ها را به 8 کشور از جمله هند داده بود تا نفت ایران را وارد کنند .

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  ایران آماده است در توسعه پالایشگاهی در جنوب هند سرمایه گذاری کند .ایران به دنبال راه های جدید رشد در بحبوحه تضعیف تحریم‌های آمریکاست .

درآمد ایران از صادرات کاهش چشمگیری داشته بنابراین تامین مالی طرح های توسعه اقتصادی آن با مشکل مواجه شده است. در نتیجه تردیدهایی در مورد سرمایه گذاری ایران در پالایشگاهی در جنوب هند به وجود آمده است . ایران حداقل سهم را در این پروژه دارد .

پس از اینکه هند خرید نفت از ایران را به دنبال تحریم‌های آمریکا کاهش داد و از ماه می کاملا متوقف کرد، در مورد شرکت ایران در این پروژه سوالاتی به وجود آمد .

علی چگینی، سفیر ایران در هند گفت:« ما آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این پالایشگاه اعلام کرده‌ایم» .

«ما هیچ محدودیتی برای کار با هم نداریم، چه سرمایه گذاری باشد چه هر نوع قرارداد مشترک دیگری، ما برای آن آماده ایم» .

هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین است ولی واردات از ایران را پس از لغو معافیت ها توسط واشنگتن در ماه‌ می متوقف کرد. آمریکا این معافیت ها را به 8 کشور از جمله هند داده بود تا نفت ایران را وارد کنند .

نفتیران اینترترید، شعبه سوئیسی شرکت نفت ملی ایران، 15.4 درصد سهام در شرکت چنای پترولیوم دارد.این شرکت زیرمجموعه ای از بزرگترین پالایشگاه دولتی هند، ایندین اویل، است .

ایندین اویل 52 درصد سهام در این پالایشگاه دارد .

چنای پترولیوم قصد دارد تا 5.1 میلیارد دلار برای جایگزینی پالایشگاه ناگاپاتینام در ایالت جنوبی تامیل نادو با ظرفیت 20 هزار بشکه در روز با یک پالایشگاه 180 هزار بشکه ای سرمایه گذاری کند .

چگینی گفت امیدوار است بانک‌پاسارگاد، یک بانک بزرگ ایرانی که خدمات اقتصادی و خرده فروشی ارائه می دهد، به زودی شعبه ای در هند باز کند و مستقیم با بانک UCO هند و بانک IDBI کار کند . این بانک پرداخت پول نفت ایران را به صورت روپیه به تهران انجام می داد .

هند قبل از تعلیق خرید نفت ایران، پول آن را به روپیه پرداخت می‌کرد .

منبع: تسنیم