18:22

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

کشف میدان جدید گازی در بهار امسال

هندی گفت: در بهار سال جاری یک میدان گازی خیلی خوب کشف شد که به آقای وزیر گزارش شده و هر وقت بخواهند جزئیات آن را اعلام می‌کنند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: سال جاری به عنوان بهار پروژه‌های اکتشاف به حساب می‌آید که ۱۴ پروژه مختلف در حال فعالیت بوده و در فصل بهار میدان گازی کشف شده که جزئیات آن در صورت صلاح دید از سوی وزیر نفت منتشر خواهد شد.

  سید صالح هندی  در خصوص حوزه اکتشاف گفت: رویداد‌های حوزه اکتشاف بر دو گروه است، یک سری از آن‌ها اخبار کشف است که گزارش آن در اختیار وزیر محترم قرار می‌گیرد و در صورت صلاح دید آقای وزیر اعلام می‌شود که کشف میدان بزرگ نفتی در جزیره مینو یکی از آن‌ها بوده است.

وی افزود: در امور جاری نیز مواردی همچون فعال شدن بلوک‌های اکتشافی و یا قرارداد منعقد شده با شرکت تنکو در مرحله مطالعات اولیه قرار دارد که این شرکت برنامه اجرای خود را دادند و هم اکنون وارد بحث‌های مالی و حقوقی شده ایم.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: در مبحث پروژه‌های لرزه نگاری خوشبختانه امسال بسیار فعال هستیم.

هندی در توضیح توانمندی‌های شرکت‌های داخلی در اکتشاف گفت: در مباحث اکتشاف خیلی وابسته به شرکت‌های بین المللی نیستیم و به مرحله بومی سازی دست یافته ایم، از لحاظ دانش فنی دوستان ما و شرکت‌های بخش خصوصی به درجه ای رسیدن که مشکل جدی برای ما ایجاد نشده است.

وی در ادامه سال جاری را بهار پروژه‌های اکتشاف نامید و گفت: امسال چهارده پروژه مطالعاتی لرزه نگاری و غیر لرزه نگاری و کسب داده در سطح کشور و در مکان‌هایی که تاکنون کار اکتشافی انجام نشده همانند منطقه مکران، شمال استان خراسان و … با اتکا به توان داخلی صورت می‌گیرد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: به صورت کلی پیمانکار خارجی نداریم و عقد قرارداد‌ها با شرکت‌های داخلی شده، مگر اینکه پیمانکار داخلی به واسطه‌ای بتواند تجهیزات شان را از شرکت خارجی تامین کند.

هندی در توضیح تاثیر فاصله افتادن میان شناسایی میدان نفتی و بهره مندی از آن گفت: طولانی شدن زمان شناسایی و بهره برداری از میدان‌های مشترک به ضرر کشور ما و به نفع کشور‌های همسایه تمام می‌شود که این نقیصه در میدان مشترک مینو برطرف شده و امیدواریم تا یکی دو ماه آینده به تولید زودهنگام در این منطقه دست پیدا کنیم.

وی افزود: با یکی از شرکت‌های داخلی مذاکرات نهایی شده و عقد قرارداد و مصوب می‌کنیم که برای نخستین بار در کمتر از یک سال این میدان مشترک به تولید خواهد رسید؛ البته این به این معنا نیست که اکتشاف وارد بحث کلان تولید شده بلکه تولید نفت در کنار تکمیل اطلاعات صورت می‌گیرد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درخصوص ضریب موفقیت اکتشاف عنوان کرد: در این خصوص می‌توان ضریب ۶۰ درصد را همچنان بیان کرد البته این رقم سال به سال تغییر می‌کند و پیش بینی من برای سال جاری این است که با توجه به اینکه در هر فصل کشف جدیدی خواهیم داشت این رقم تغییر کند.

هندی از کشف یک میدان جدید گازی در بهار امسال خبر داد و گفت: در بهار سال جاری یک میدان گازی خیلی خوب کشف شد که به آقای وزیر گزارش شده و هر وقت بخواهند جزئیات آن را اعلام می‌کنند.

وی افزود: در تابستان، پاییز و زمستان هم حتما کشف جدید خواهیم داشت که ضریب موفقیت اکتشاف را افزایش خواهد داد.

گفتنی است ضریب موفقیت اکتشاف یک پروژه بلند مدت است که رقم نهایی آن در هر دوره پنج ساله محاسبه می‌شود.

منبع: میزان