17:43

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

چین همچنان از ایران نفت وارد می‌کند

با افزایش فشار دولت ترامپ بر شرکت ها و افرادی که تحریم های آن را دور می‌زنند، تمام چشم ها به خرید نفت چین از ایران دوخته شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، هفته ها پس از وضع تحریم های سخت آمریکا علیه ایران، با هدف متوقف کردن فروش نفت خام این کشور ،چین همچنان از ایران نفت می خرد .

اطلاعات رسمی گمرک نشان می‌دهد چین در ماه ژوئن 855638 تن نفت خام معادل حدود 209 هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده است .در حالی که این مقدار کمتر از ماه می و پایین ترین حد از اواسط 2010 تا حالا است، اطلاعات نشان می‌دهد پکن احتمالاً ریسک نقض تحریم‌های آمریکا را برای از سرگیری خرید نفت از ایران قبول کرده است .

با افزایش فشار دولت ترامپ بر شرکت ها و افرادی که تحریم های آن را دور می‌زنند، تمام چشم ها به خرید نفت چین از ایران دوخته شده است. این کشور آسیایی که وابسته به واردات نفت خام است، از معدود کشورهای باقیمانده است که از ایران نفت می خرند‌ تمام کشورها مانند کره جنوبی و ژاپن واردات نفت از ایران را متوقف کرده اند .

محموله هایی که در ماه ژوئن به بنادر چین رسیدند ،شامل معاملات احتمالی می شود که مقامات آمریکا اعلام کرده بودند بدون نقض تحریم ها انجام شده اند . محموله‌های نفت ایران 3 تا 4 هفته طول می‌کشد تا به چین برسند، بنابراین امکان دارد بخشی از این نفت قبل از ماه می بارگیری شده و در ماه ژوئن به چین رسیده باشند .

طبق گزارشات، حدود 450 هزار بشکه در روز نفت ایران در اواخر ماه می وقتی آمریکا معافیت ها را لغو کرد، در راه چین بودند. هنوز نفتکش ها میلیون‌ها بشکه نفت ایران را به سمت چین حمل می کنند ولی این نفت خام احتمالا در ذخایر ضمانت شده نگهداری می‌شوند و از گمرک عبور نمی کنند .

چین در پنج ماه اول سال جاری 494 هزار بشکه در روز نفت خام ایران را وارد کرده است که کمتر از همین دوره زمانی در 2018 است. چین در پنج ماه اول 2018 ، 660 هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرد .انتظار می‌رود این کشور آسیایی در ماه ژوئن خرید نفت از سایر کشورهای تولید کننده در خاورمیانه، غرب آفریقا و روسیه را افزایش داده باشد تا کمبود نفت ایران را جبران کند .