17:23

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

ورود بنزین ستاره به رینگ بین‌الملل و بازارهای صادراتی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس از عرضه‌ی بنزین این پالایشگاه در رینگ بین المللی بورس انرژی و ارسال اولین محموله‌ی صادراتی به بازارهای جهانی خبر داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، شرکت نفت ستاره خلیج فارس، روز گذشته (سه شنبه 8 مرداد) «سید علی حسینی» مدیرعامل بورس انرژی ایران و هیات همراه در پالایشگاه ستاره خلیج فارس حضور یافتند و ضمن بازدید از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های این ابرپالایشگاه، نشستی نیز با «محمدعلی دادور» مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس برگزار کردند.

دادور در حاشیه‌ی این نشست بیان داشت: شرکت نفت ستاره خلیج فارس توجه ویژه‌ای به بورس انرژی دارد و در شرایط فعلی نیز تاثیر شگرف آن در معاملات بورسی غیرقابل کتمان است.

وی اضافه کرد: فرآورده گاز مایع، نفتا، انواع حلال ها و برش های سنگین و سبک را در بورس عرضه می‌کردیم و ورود بنزین به رینگ بین الملل نیز سبب پر رنگ تر شدن حضور ستاره در بورس خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیح فارس، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران را متولی عرضه‌ی نخستین محموله‌ی بنزین ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل عنوان کرد و گفت: با صادرات بنزین به کشورهای همسایه، افق های صادراتی بیشتری گشوده خواهد شد که ارزآوری گسترده‌ای برای کشور در پی خواهد داشت.

وی مقصد احتمالی نخستین محموله بنزین ستاره خلیج فارس را کشور افغانستان اعلام کرد و درباره فواید عرضه‌ی محصولات در بورس اظهار داشت: با این روند هم شرکت‌ها از بازگشت سرمایه‌شان مطمئن می‌شوند و هم مشتریان تایید صلاحیت شده وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند با سهولت دست به خرید بزنند، که این مساله شفافیت داد و ستد را نیز بیشتر خواهد کرد.

دادور بورس را سبب ایجاد رقابت سالم و بهبود شرایط اقتصادی کشور خواند و گفت: امیدوارم تا پایان سال طرح «افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های سه فاز» پالایشگاه که به ارتقا ظرفیت می‌انجامد، به صورت کامل اجرایی شود، چرا که پس از آن، این آمادگی را داریم تا در صورت موافقت سهام داران، سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در بورس اوراق بهادار نیز عرضه کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیح فارس در پایان اجرای طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های سه فاز را سبب افزایش جذابیت این پالایشگاه برای درخواست کنندگان سهام دانست و تاکید کرد: با رسیدن خوراک دریافتی ستاره خلیج فارس به مرز 480 هزار بشکه در روز این آمادگی به وجود خواهد آمد که سهام این پالایشگاه در اختیار سهام‌داران خرد قرار گیرد.

منبع: ستاره خلیج فارس