17:31

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

هشدار پلیس فتا درباره استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی کارت سوخت

پلیس فتا درباره استفاده شهروندان از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی با موضوع دریافت و تمدید کارت سوخت، به شهروندان هشدار داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، پلیس فتا اعلام کرد: شهروندان تنها به سامانه‌های اعلام شده از سوی وزارت نفت مراجعه و از اعتماد به سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بی‌نام و نشان خودداری کنند.ثبت کردن اطلاعات در سایت‌های متفرقه می‌تواند زمینه سوء‌استفاده از کاربران را فراهم آورد.

متأسفانه برغم هشدار‌های متعدد از طریق رسانه‌های جمعی برخی از شهروندان هنوز هم در هنگام ثبت نام کارت سوخت وسایل نقلیه خود به نشانی سایت توجه نمی‌کنند و با جستجو از طریق موتور‌های جستجو یا رفتن به پیوند‌هایی که در دیگر سایت‌ها ارائه شده در دام سودجویان سایبری گرفتار می‌شوند و احتمال نفوذ بدافزار‌ها به سیستم‌های شهروندان نیز از طریق این سایت‌ها وجود دارد.

همچنین از آنجا که یکی از روش‌های ثبت نام، استفاده از اپلیکیشن دولت همراه است، این احتمال وجود دارد که مجرمان سایبری با طراحی اپلیکیشن‌هایی مشابه و جعلی، اقدام به سرقت اطلاعات کاربران کنند یا با قرار دادن این اپلیکیشن در سایت‌های آلوده به بدافزار، اطلاعات ذخیره شده در سیستم قربانیان را هدف قرار دهند.

شهروندان برای دریافت نسخه اصلی اپلیکیشن مربوطه باید از سایت‌های معتبر ارائه‌دهنده اپلیکیشن تلفن همراه استفاده و از دانلود و نصب منابع دیگر خودداری کنند.

ثبت نام از طریق سامانه مذکور و همچنین اپلیکیشن دولت همراه، رایگان است و به ارائه اطلاعات بانکی در این مرحله نیازی نیست.

بنا بر این گزارش، با اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مالکان خودرو و موتورسیکلت‌های فاقد کارت، تنها با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه www.mob.ov.ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه می‌توانند برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنند و دیگر شیوه‌ها و سایت‌ها مورد تأیید نیست.

منبع:شرکت ملی پالایش و پخش