05:12

1403/02/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

نشست کارگروه لجستیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برگزار شد

​در نشست کارگروه کمیسیون لجستیک سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای، راهکارهای بهره گیری از خدمات بخش خصوصی برای مکان یابی پارک لجستیک در چهار بخش لجستیک عمومی، مرزی، کشاورزی و تخصصی بررسی شد.  

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  خداداد مقبلی معاون برنامه ریزی این سازمان با بیان این مطلب در خصوص مراکز لجستیک اظهار کرد:

مراکز لجستیک به مراکزی اطلاق می شود که به منظور تجمیع فعالیت های مرتبط با لجستیک و حمل و نقل کالا در بعد داخلی یا بین المللی جهت بهینه سازی فرآیندها و کاهش هزینه ها ایجاد می شود، از این رو به موجب ابلاغ ستاد مراکز لجستیک کشور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان مسئول جذب سرمایه گذار به منظور ایجاد مراکز لجستیک درچهار بخش لجستیک عمومی، مرزی، کشاورزی و تخصصی تعیین شده است.

وی افزود: مراکز لجستیک عمومی طبق برنامه در شهر های  اهواز، رشت، همدان، کرمان، تربت حیدریه، مراغه، مرودشت، اردکان و مراکز لجستیک مرزی در مرز های پرویزخان  و میلک ایجاد خواهند شد.

مقبلی تصریح کرد: این سازمان با کمک بخش خصوصی همکاری لازم در زمینه مکان یابی و  ایجاد پارک های لجستیکی کشاورزی تعیین شده در سند آمایش مراکز لجستیک کشور در شهرهای جهرم، ارومیه، اقلید، پیشوا، جیرفت، مراغه، چناران، چابهار، تربت حیدریه، تاکستان، ساری، زنجان، دزفول، اردبیل، میناب، گرگان، اصفهان و همدان را عهده دار می باشد.

معاون برنامه ریزی  با اشاره به سند آمایش مراکز لجستیک گفت: کاربری اولیه مورد نیاز در      پارک های لجستیک عمومی، اختصاصی، کشاورزی با هدف پایین آوردن هزینه تمام شده حمل و نقل و هزینه مبادلات تجاری  بر حسب مطالعات تطبیقی با اولویت اراضی منابع ملی، اراضی زراعی و باغی با قابلیت و استعداد پایین و سایر اراضی توسط مشاور تعیین می شود تا حد نصاب اراضی مشخص شود.

یادآور می شود نشست کارگروه کمیسیون لجستیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای  به ریاست معاون برنامه ریزی و با حضور مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و نظارت بر بهره برداری و نمایندگان دفاتر حمل و نقل کالا، ترانزیت و حمل و نقل بین المللی ، فنی و امور پیمان ها و پیمانکاران بخش خصوصی برگزار شد.

منبع:سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای