16:46

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیر نظارت بر بورس ها:ابلاغ نتیجه نهایی تغییرات بازارپایه فرابورس تا دو هفته آتی

محسن خدابخش: «دستورالعمل اجرای ابزار «فروش استقراضی» تهیه و به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسیده است؛ این ابزار با استفاده از مکانیزم «وکالت» به لحاظ فقهی با شرع انطباق داده شده است. به این ترتیب، کارکردهای (Short Selling) با استفاده از مکانیزم‌های شرعی عملی خواهد شد»

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  محسن خدابخش با مثبت ارزیابی کردن روند بازار طی چند وقت اخیر به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: این روزها عوامل بنیادینی چون انتشار گزارش‌های سه ماه شرکت‌ها کمک کننده بازار بوده‌اند؛ شاید بتوان گفت بعضی از این گزارش‌ها از خوش‌بینانه‌ترین تحلیل‌هایی که قبلا انجام شده بود نیز بهتر بود و به همین دلیل سهام بنیادین باز مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته است؛ البته همین موضوع برای فضای آینده بازارسرمایه هم کمک‌کننده خواهد بود.

وی در خصوص روند اجرای ابزار «فروش تعهدی یا استقراضی» توضیح داد: در این خصوص باید ابزارهای فنی مناسب فراهم شود. سیاست سازمان نیز بر این است که شرکت‌های خصوصی که به پشتیبانی کارگزاران می‌پردازند در این زمینه دخیل باشند، تا از این طریق آنها اقدام به پیاده‌سازی اجرای این ابزار کرده و به این ترتیب مباحث فنی همگام با یکدیگر پیش روند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها در ادامه تاکید کرد: از نظر زمانی برای این شرکت‌ها حدود چهار ماه (تا اواخر آبان) فرصت وجود دارد تا مشکلات فنی خود را در این راستا برطرف کنند.

خدابخش در رابطه با شرعی بودن ابزار «فروش تعهدی» تصریح کرد: دستورالعمل اجرای این ابزار تهیه و به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسیده است؛ این ابزار با استفاده از مکانیزم «وکالت» به لحاظ فقهی با شرع انطباق داده شده است. به این ترتیب، کارکردهای «Short Selling» با استفاده از مکانیزم‌های شرعی عملی خواهد شد.     

وی در بررسی روند قوانین بازار پایه فرابورس گفت: سیاست سازمان بورس بر این است که ریزساختارهای مربوط به این بازار تغییر پیدا کند؛ به طوریکه افراد سرمایه گذار، تفاوت این بازار که اصلاحا پذیرفته شده نیست و فقط درج شده است را درک کرده و مشروع بدانند.

خدابخش اضافه کرد: البته این درحالیست که از سالیان گذشته هم برای اینکه سرمایه گذاران تفاوت این بازار را با بقیه بازارها بدانند؛ بیانیه ای ابلاغ شد تا سرمایه گذارانی که می خواهند به این بازار ورود پیدا کنند متوجه تفاوت های آن باشند.

وی در خصوص بازارپایه و نتیجه جلساتی که چند وقت اخیر در این راستا برگزار شده است، اظهار کرد: تقریبا تمام کسانی که درگیر بازار پایه فرابورس بودند، شامل کارگزاران و صاحبنظران در خصوص لزوم ایجاد تغییرات در این بازار توافق دارند و در همین راستا نیز به زودی شاهد تغییراتی در این بازار خواهیم بود.

مدیر نظارت بر بورس ها تصریح کرد: این موضوع در شورای عالی بورس مطرح شده است که بعد از ابلاغ مصوبه شورا، نتیجه آن را تقریبا تا دو هفته آینده ابلاغ خواهیم کرد؛ طبق همان مصوبه نیز برنامه‌ریزی برای اجرا عملی خواهد شد.

منبع:بازار سرمایه (سنا)