22:44

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه:جابجایی ۲,۸ میلیون تن کالا در بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه گفت: حجمی نزدیک به ۲,۸ میلیون تن انواع کالا در بندر لنگه جابجا شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، قاسم عسکری نسب اظهار داشت: در دوره زمانی چهار ماهه نخست سال جاری، در مجموع ۲ میلیون و۷۸۷ هزار و ۲۱۳ تن انواع کالا در بنادر غرب استان هرمزگان با مرکزیت بندر لنگه تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: از مجموع کالای جابجا شده در این بنادر، ۶۱۲ هزار و ۷۴۵ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۲ میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۶۸ تن به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

عسکری نسب با اشاره به صادرات ۲۵۶ هزار و ۳۶۹ تن کالای غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان گفت: از این میزان، حجم صادرات محصولات کشاورزی، دامی و احشام در بندرلنگه به رقم ۷۸ هزار و ۱۵۷ تن رسید که رشد ۳ درصدی داشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه حجم واردات غیرنفتی را ۲۰ هزار و ۴۳۸ تن اعلام کرد و افزود: این رقم در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵درصدی داشته است.

  • افزایش ۲۹ درصدی ترانزیت غیرنفتی

وی خاطرنشان کرد: طی دوره زمانی یاد شده، حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی به ۱۱۴ هزار و ۲۶ تن رسید که در همسنجی با مدت مشابه سال پیش از آن، رشد۲۹  درصدی را نشان می دهد و عمده این محموله های ترانزیتی، خودرو بوده است.

  • ترانزیت ۵۵ هزار دستگاه خودرو از بندر لنگه

این مقام مسئول بندرلنگه را با توجه به موقعیت استراتژیک جغرافیایی و داشتن کمترین فاصله دریایی با بنادر کانونی منطقه از جمله بنادر امارات متحده عربی، در زمره فعال ترین بنادر ترانزیتی ایران دانست و تصریح کرد: در چهار ماهه سال جاری، این بندر با تخلیه ۵۵ هزار و ۶۴۷ دستگاه خودرو ترانزیتی از شناورهای دریایی همچنان دارای رکورد عملیاتی به لحاظ تعداد و بالا بودن سرعت تخلیه محموله های ترانزیتی در سطح بنادر کشور است.

  • افزایش ۲۴ درصدی کران بری فرآورده های نفتی

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه در بخش دیگری از اظهاراتش حجم صادرات فرآورده های نفتی را یک میلیون و ۹۷ هزار و ۶۵۵ تن اعلام کرد و گفت: طی این مدت، یک میلیون و۷۶ هزار و ۸۰۶ تن از این گونه محموله های تجاری، به صورت رویه کابوتاژ(کران بری) جابجا شد که رشد ۲۴ درصدی داشته است.

  • رشد ۲۱ درصدی تردد شناور به بنادر

عسکری نسب تعداد شناورهای ورودی به بنادر غرب هرمزگان را ۲۰ هزار و ۷۷۲ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ظرفیت بارگیری ۹ هزار و ۸۷۴ فروند شناور، بالای هزار تن و ۴۲۰ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن بوده که این میزان نمایانگر رشد ۲۱ درصدی است.

  • سفر دریایی ۱۲هزار نفر در مسیرهای بین المللی با کشتی

وی خاطرنشان کرد: بندرلنگه در بخش حمل و نقل مسافران دریایی در مسیرهای بین المللی(به مقصد بنادر کشور امارات متحده عربی) با ثبت ترابری ۱۲ هزار و ۵۵۱ مسافر و رشد ۱۱ درصدی، توانست رتبه دوم در بین بنادر کشور را به خود اختصاص دهد.

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه از روند مثبت ترابری مسافران دریایی در آب های سرزمینی و جزایر خلیج فارس نیز سخن به میان آورد و گفت: از آغاز سال جاری تاکنون، بیش از ۲۰۹ هزار و ۵۷۸ هزار نفر مسافر و گردشگر از بنادر لنگه، آفتاب و چارک به مقصد کیش، ابوموسی و سایر جزایر خلیج فارس جابجا شدند که بندرلنگه با ترابری بیش از ۲۶ هزار نفر مسافر، توانست رشد ۶۳ درصدی را به ثبت برساند.

منبع:سازمان بنادر و دریانوردی