17:51

1403/05/02

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اعلام کرد:استقرار43 هزار واحد در شهرک های صنعتی کشور

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از افزایش 2 برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک و از فعالیت 43 هزار و 650 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی کشور خبر داد.

به گزارش”نوای صنعت“،محسن صالحی نیا، در نشست خبری امروز 19 مرداد ماه با خبرنگاران با اشاره به نام گذاری 21 مرداد ماه به نام روز صنایع کوچک گفت: بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک صنعتی کشور مستقر هستند.

او ادامه داد: در شهرک های صنعتی 2 طیف واحد صنعتی مستقرند، واحد هایی که در حال بهره برداری هستند؛ تعداد 43 هزار و 650 واحد وجود دارند که از این تعداد حدود 77 درصد فعال هستند و زمینه اشتغال 710 هزارنفر فراهم آورده اند، همچین22.5 درصد واحد های غیر فعال، با زمینه اشتغال 180 هزار نفر در این
شهرک ها مستقر هستند.

وی ادامه داد: بیش از 78 هزار و 800 قرارداد منعقد شده در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد که 16 هزار طرح صنعتی یعنی حدود 40 درصد در مرحله تخصیص زمین و 12 درصد در مرحله دیوار کشی، 10 هزار طرح در مرحله نصب سوله و تجهیزات جانبی و3200 طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند که بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد.

صالحی نیا در ادامه بیان کرد: 811 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که حدود 500 مورد شهرک صنعتی و 310 مورد ناحیه صنعتی است و البته 9 منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر است.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای تمامی واحد های غیر فعال، برنامه جامعی جهت بازگشت به تولید طراحی و اقدامات اجرایی لازم در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در طی یک سال گذشته بیش از هزارو 350 واحد احیاء و به چرخه تولید بازگشته اند، گفت: حدود 13 هزار واحد با 50 درصد ظرفیت فعال هستند، 10 هزار واحد بین 50 تا 70 درصد ظرفیت و 30 درصد مابقی هم بالای 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

وی با اشاره به زمینه فعالیت این واحد های تولیدی توضیح داد: 17 درصد صنایع مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، 22 درصد شیمیایی، 13 درصد صنایع کانی غیر فلزی،27 درصد سلولزی، 5 درصد صنایع نساجی، 4 درصد برق و الکترونیک، 27 درصد صنایع فلزی و 6 درصد در صنایع متفرقه فعال هستند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران گفت: در شهرک های صنعتی تامین زیر ساخت ها یکی از موارد دارای اهمیت بالا در راستای توسعه صنعتی کشور تلقی می‌شود؛ در همین خصوص برای آب مورد نیاز واحدهای مستقر در شهرک ها ظرفیتی بالغ بر 15 هزار 600 لیتر در ثانیه تامین شده و9 هزار و 250 مگاوات برق و 3 هزار کیلومتر شبکه انتقال برق به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در 202 شهرک در قالب 230 مورد، فرآیند تسویه به میزان 175 هزار متر مکعب انجام شده و برای 613 شهرک و ناحیه صنعتی بالغ بر 75 درصد نیاز گاز تامین شده است. همچنین 763 خط تلفن که 380 مورد از شهرک ها دارای فیبر نوری هستند.

وی به کاشت 8.5 میلیون اصله درخت در 7 هزارو 940 هکتار اشاره کرد و توضیح داد: 7 هزار و 940 هکتار به فضای سبز تخصیص یافته است.

صالحی نیا در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیت هزار و 100 واحد صادراتی در شهرک ها، گفت: براساس آخرین آمار در سال گذشته سهم صادرات آنها 4 میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: 68 شرکت در شهرک ها و در راستای مدیریت صادرات فعال است، و بدین منظور کنسرسیوم های مختلف صادراتی در زمینه های مختلف شکل گرفته است .

وی به شناسایی 466 خوشه صنعتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: 97 خوشه صنعتی به نام وجود دارد که در این حوزه 40 پروژه در مرحله اجرا است و در سال های آینده به این رقم اضافه خواهد شد.

صالحی نیا به ایجاد سامانه تخصصی آموزشی در فضای مجازی اشاره کرد و توضیح داد: 32 هزارو 700 واحد برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت کنسرسیوم، خوشه ای و انفرادی شرکت می کنند که تحت حمایت ما هستند

وی همچنین از برگزاری 3 هزارو 500 تور آموزشی و حمایت از هزار پایان نامه خبرداد.

صالحی نیا از راه اندازی سامانه ارائه خدمات تکنیکی، عارضه یابی و رفع بهبود شرایط کسب و کار واحد های کوچک در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی کشور خبرداد و گفت: فعالان و تولید کنندگان با مراجعه به واحد های ارائه خدمات، می توانند از خدماتی چون عارضه یابی، بهبود شرایط تامین مواد اولیه و راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده بهره مند شوند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به افزایش سرمایه صندوق ضمانت گفت: سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک 110 میلیارد تومان است و با تدابیر اندیشیده شده به 2 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع:وزارت صنعت ، معدن و تجارت