17:57

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 85 سنت معادل 1.4 درصد افزایش به 63 دلار و 32 سنت رسید. قیمت نفت برنت در اوایل امروز تا یک دلار افزایش یافته بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  به دنبال توقیف یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط ایران و نگرانی ها از بالا گرفتن تنش در این آبراه مهم بین المللی و در حالی که بزرگترین میدان نفتی لیبی تعطیل شده است، قیمت نفت روز دوشنبه شاهد افزایش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 85 سنت معادل 1.4 درصد افزایش به 63 دلار و 32 سنت رسید. قیمت نفت برنت در اوایل امروز تا یک دلار افزایش یافته بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 47 سنت معادل 0.8 درصد افزایش به 56 دلار و 10 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا و نفت برنت در هفته گذشته به ترتیب بیش از 7 و بیش از 6 درصد کاهش یافته بود.

ادوارد مویا تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا در نیویورک گفت: «کاهش تقاضای جهانی و افزایش ذخایر نفت آمریکا موجب شده تا قیمت نفت در هفته های اخیر کاهشی شود، اما تنش های اخیر در خلیج فارس مانع از افت قیمت ها شده است.»

ایران روز جمعه اعلام کرد که در واکنش به توقیف یک کشتی ایرانی در جبل الطارق، یک کشتی انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرده است.

این تنش ها موجب شده تا نگرانی از بروز اختلال در ترانزیت نفت از تنگه هرمز افزایش یابد. حدود یک پنجم نفت جهان از طریق تنگه هرمز ترانزیت می شود.

انگلیس در حال بررسی اقداماتی است که می تواند علیه ایران به اجرا بگذارد، اما با توجه به اینکه هم اکنون نیز تحریم هایی از سوی دولت انگلیس علیه ایران به اجرا گذاشته شده، لندن گزینه چندانی برای اعمال فشار بر تهران در اختیار ندارد.

در همین حال، شرکت ملی نفت لیبی روز شنبه در میدان نفتی الشراره، بزرگترین میدان نفتی این کشور حالت فورس ماژور اعلام و آن را تعطیل کرد. این میدان روزانه 290 هزار بشکه نفت تولید می کند.

منبع: تسنیم