18:11

1403/05/02

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

عربستان سعودی صنعت و معدن را از وزارت انرژی جدا کرد

تحت فرامین پادشاهی، عربستان سعودی وزارتخانه جدیدی برای صنعت و معدن ایجاد کرد و آن را از وزارت بزرگ انرژی خود جدا کرد. همچنین تحت این فرامین رئیس قدرتمند دادستانی سلطنتی هم تغییر کرد.

به گزارش”نوای صنعت“، به نقل از رویترز، تحت سری جدید فرامین پادشاهی، عربستان سعودی وزارتخانه جدیدی برای صنعت و معدن ایجاد کرد و آن را از وزارت بزرگ انرژی خود جدا کرد. همچنین تحت این فرامین رئیس قدرتمند دادستانی سلطنتی هم تغییر کرد.

بندر الخرایف، سرمایه‌گذار طرفدار صنعت، از بخش خصوصی به هدایت این وزارتخانه جدید که از اول ژانویه مستقل می‌شود، منصوب شد. به نظر می‌رسد این اقدام قدرت گسترده خالد الفالح، که کنترل وزارت انرژی و ریاست غول صنعت نفت عربستان، آرامکو، بر عهده دارد، را محدود خواهد کرد.

خالد می‌توانست از طریق این وزارتخانه عظیم بر بیش از نیمی از اقتصاد عربستان کنترل داشته باشد. این وزارتخانه برای کمک به اصلاحات جدید در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده بود، اما علی‌رغم برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای که برای صنعت و معدن داشت، این بخش‌ها شاهد رشد نسبتاً اندکی بوده‌اند.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند که صاحبان صنایع عربستان از عملکرد دوره فالح راضی نیستند. یکی از منابع گفت که این جداسازی به دنبال دیدار خرایف با بن سلمان انجام شده است.