07:41

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

عراقچی: قانون قدرتمندان بیش از گذشته بر قدرت قانون غلبه دارد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به اسلوونی سفر کرده است، با اشاره به سیاست های سلطه طلبانه آمریکا و خروج آن کشور از توافقنامه ها و معاهدات متعدد دوجانبه و چندجانبه گفت: در آستانه ورود به سال ۲۰۲۰ میلادی، «قانون قدرتمندان» حتی بیش از گذشته بر «قدرت قانون» غلبه پیدا کرده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  سید عباس عراقچی که به منظور شرکت در دور سوم گفت وگوهای سیاسی ایران و اسلوونی و نیز شرکت در چهارهمین اجلاس مجمع راهبردی بِلد (Beld Strategic Forum) به این کشور سفر کرده است، در یکی از نشست های این مجمع افزود: در حالی که آمریکا هر روز از چندجانبه گرایی و نظم بین المللی مبتنی بر قانون بیشتر فاصله می گیرد، دیگر کشورها و به خصوص کشورهای اروپایی ناتوان از مقابله با این وضعیت بوده و تسلیم سیاست های یکجانبه آمریکا شده اند.

عراقچی گفت: امروز اقتصاد کشورهای اروپایی کاملا تحت سلطه دلار آمریکا قرار دارد و شرکت ها و بانک های اروپایی از دستورات خزانه داری آمریکا بیشتر پیروی می کنند تا از دستورالعمل کشورهای خودشان، چرا که آمریکا از قدرت دلار و از تهدید تحریم همچون یک سلاح برای تحمیل سیاست ها و خواسته های خود بر دیگران بهره می گیرد.

عراقچی در ادامه با ذکر مثال هایی از سیاست های قلدرمآبانه آمریکا در صحنه بین الملل افزود: اصل پایبندی به توافقات یک اصل بنیادین در حقوق بین الملل است ولی آمریکا به سادگی و فقط به این دلیل که منافع آمریکا در برخی توافقات تامین نشده است یا به این دلیل ساده که یک رئیس جمهوری از دستاوردهای رئیس جمهوری گذشته خوشش نمی آید از توافقات مهم بین المللی همچون برجام، پیمان آب و هوایی پاریس و … خارج شده است و این به معنی مرگ تدریجی چندجانبه گرایی و نظم بین المللی قانون مدار است.

عراقچی با اشاره به اینکه برجام تصمیم شورای امنیت سازمان ملل و بخشی از قطعنامه شورای امنیت است، اظهار داشت: آمریکا با خروج از برجام، به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت قطعنامه این شورا را نقض کرده، اما متاسفانه این امر با سکوت و بی تفاوتی جامعه بین المللی مواجه شده است.

وی ادامه داد: آیا اگر یک کشور دیگر هم این کار را کرده بود همین برخورد با او می شد که کشورها به جای محکوم کردن و تحریم کردن به دنبال جلب رضایت او باشند؟! متاسفانه جامعه بین الملل به سمت پذیرش زور و قلدرمآبی پیش می رود و نظم بین المللی تابع زور قدرتمندان شده است.این نکته ای است که باید مورد توجه کشورهای مستقل قرار گیرد و برای آن چاره اندیشی شود.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در ادامه سفرش به فرانسه به منظور شرکت و رایزنی های سیاسی دوجانبه بامداد امروز سه شنبه وارد لوبلیانا پایتخت اسلوونی شد.

یک تیم اقتصادی از بخش‌ های مختلف نیز در این سفر، عراقچی را همراهی می‌کند.