18:31

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

ضرر برزیل از عدم سوخت رسانی به کشتی ایران

 دو کشتی باوند و ترمه که بار ذرت دامی ایران را داشته اند بیش از یک ماه است که به‌دلیل نداشتن سوخت کافی قادر به ترک برزیل نیستند. شرکتهای برزیلی در  این مدت به خاطر تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه کشورمان از سوخت‌رسانی به این دو کشتی خودداری کرده اند

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، برزیل سالانه حدود ۲ میلیارد دلار صادرات به ایران دارد که بیشتر آن مواد غذایی و دامی شامل ذرت دامی، گوشت و شکر است. توقف دوکشتی ایرانی و عدم ارائه سوخت به آنها، صادرات بزریل را رسما تهدید کرده و ممکن است ایران کشورهای دیگری را جایگزین برزیل کند.

 دو کشتی باوند و ترمه که بار ذرت دامی ایران را داشته اند بیش از یک ماه است که به‌دلیل نداشتن سوخت کافی قادر به ترک برزیل نیستند. شرکتهای برزیلی در  این مدت به خاطر تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه کشورمان از سوخت‌رسانی به این دو کشتی خودداری کرده اند اما صبر ایران نیز به سر آمده  و به برزیل هشدار داده است که در صورتی شرکتهای برزیلی به این رفتار خود ادامه دهند، از بازار ایران محروم خواهد شد.

قرار بوده این دو کشتی پس از تحویل محموله کود شیمیایی اوره، 116هزار تن ذرت را به ایران بیاورند اما هنوز خبری از حرکت این کشتی ها به ایران نیست.

بنابراین گزارش ظاهرا تهدید ایران جواب داده، رویترز گزارش داده است که رئیس دادگاه عالی فدرال برزیل روز پنج‌شنبه مجوزی را که به شرکت پتروبراس اجازه می‌داد از عرضه سوخت به کشتی‌های ایرانی خودداری کند، لغو کرد و به این شرکت دستور داد که سوخت مورد نیاز  کشتی‌های «باوند» و «ترمه» را در اختیار آنها قرار دهد.

دستور رئیس دادگاه عالی فدرال برزیل در حالی صادر شده است که بولسونارو رئیس‌جمهور برزیل پیش از این گفته بود که  آمریکا اقتصاد شماره یک جهان است، دومین بازار بزرگ ما و حالا برزیل آغوشش را برای معامله و همکاری با آمریکا باز کرده است اما به این نکته هم اشاره کرده بود که برخی تاجران در برزیل می‌ترسند این شرایط کشتی های ایرانی که یکی حامل ذرت است و نمی‌تواند برزیل را ترک کند، بر تجارت با ایران تاثیر بگذارد. ایران یکی از بزرگترین وارد کنندگان غلات از برزیل است.

رئیس جمهور برزیل همچنین گفته بود که دولت برزیل به شرکت های داخلی در مورد تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران و پیامدهای احتمالی آنها هشدار می‌دهد.

بلومبرگ در این ارتباط نوشت: سید علی صادقیان، سفیر ایران در برزیل به مقامات برزیل گفته است که  اگر این کشور اجازه سوختگیری به کشتی‌های ایران را ندهد، ایران به راحتی می‌تواند تامین کنندگان دیگری برای ذرت، دانه های سویا و گوشت پیدا کند.
 
برزیل سالیانه حدود 2 میلیارد دلار صادرات به ایران دارد که بیشتر آن را کالاهایی مانند ذرت ، گوشت و شکر تشکیل می‌دهند. تهران یک سوم صادرات ذرت برزیل را دریافت می کند.

بزرگترین صادرکنندگان گوشت، شکر و ذرت در دنیا
درست  است که برزیل در صادرات  ذرت، گوشت و شکر به ایران رتبه دارد، اما رقبای مهمی هم دارد و این کشور به راحتی حاضر نیست که بازار ایران را رها کند.

در صورتی که روند حمل و نقل این محصولات از برزیل به ایران به درستی انجام نشود ممکن است ایران، کشورهای دیگری را به عنوان جایگزین انتخاب کند.

در سال 2018 آمریکا با 12.9 میلیارد دلار بزرگترین صادر کننده ذرت بوده است و به ترتیب آرژانتین با 4.3 میلیارد دلار، برزیل 4.3 میلیارد دلار ، اوکراین 3.5 میلیارد دلار و فرانسه 1.7 میلیارد دلار دیگر صادر کنندگان بزرگ هستند.

صادر کنندگان بزرگ شکر درسال 2018 نیز به ترتیب برزیل با 6.5 میلیارد دلار، تایلند 2.6 میلیارد دلار، فرانسه 1.4 میلیارد دلار، هند 1 میلیارد دلار و آلمان با 800 میلیون دلار هستند .

همچنین کشورهای برزیل، هند، استرالیا، آمریکا و نیوزلند به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان گوشت در سال گذشته میلادی بوده اند.

ایران همچنین تفاهم نامه های با دیگر کشورها دارد تا بخشی از تجارت خود را به صورت تهاتر انجام دهد که روسیه نیز می تواند جایگاه مناسبی در این ارتباط داشته باشد.

سفر حجتی به چین و مغولستان برای همکاری های تجاری و کشاورزی
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هفته گذشته به مغولستان و چین سفر کرد و درباره شرایط واردات و همکاری مشترک برای واردات این کالاها با مسئولان مغولی و چینی صحبت کرد.

مغولستان یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده دام سبک آسیای میانه است که کشورمان به تازگی از این کشور واردات دارد و در سفری که وزیر جهاد کشاورزی ایران به این کشور داشت خبر توسعه این واردات مطرح شد.

گفتنی است عمده گوشتی که از برزیل به کشورمان وارد می شود گوشت گوساله منجمد است اما در بازار کشورمان تقاضا برای گوشت گوسفندی بیشتر است.

حجتی وزیر جهاد کشاورزی همچنین در روزهای گذشته سفری به پکن داشت، وی درباره دستاوردهای سفر خود گفت: در چارچوب توسعه همکاری های کشاورزی با چین، فعالیت در زمینه غلات، حبوبات، گیاهان صنعتی، محصولات باغی و دانه‌های روغنی در دستور کار قرار گرفته است.


منبع: تسنیم