17:44

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رونمایی از کتاب «شرح نصاب الصبیان مولانا یعقوب چرخی

کتاب «شرح نصاب الصبیان مولانایعقوب چرخی» که برای نخستین بار در ایران به اهتمام نادر کریمیان سردشتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصحیح ، مقدمه و تعلیقات آن چاپ و منتشر شده، رونمایی شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ” ، نشست تخصصی و مراسم رونمایی از کتاب «شرح نصاب الصبیان مولانا یعقوب چرخی» با مقدمه، تصحیح و تعلیقات نادر کریمیان سردشتی عضو هیات علمی پژوهشگاه ویرایش و بازخوانی مائده کریمیان با حضور مقامات سفارت افغانستان و تاجیکستان و همکاران مراکز علمی برگزار شد.

«نصاب الصبیان» نخستین کتاب لغات منظوم عربی به فارسی است که به سبب ارزش تعلمیی آن در روزگار گذشته و اهمیت اش در تعلیم لغت عربی به نو آموزان شهرت و رواج تمام داشته است.

مولف «نصاب الصبیان» ، ابونصر فراهی (در گذشته 640ق/1242م)شاعر و لغت شناس ایرانی است.

بر این کتاب شروح زیادی نوشته شده که یکی از آنها «شرح نصاب الصبیان» مولانا یعقوب چرخی ، عارف ، مفسر و نویسنده قرن هشتم و نهم هجری است.

تا کنون دو نسخه خطی از آن شناخته شده است ؛ نسخه اول در کتابخانه انستیتوی ملل آسیایی آکادمی روسیه در شهر مسکو و نسخه دوم در کتابخانه مدرسه و مسجد سپهسالار تهران به شماره 7549 وجود دارد.

اساس کار مصحح در تهیه متن شرح نصاب الصبیان نسخه منحصر به فرد کتابخانه مدرسه مسجد سپهسالار بوده که تاریخ کتابت آن سال 945هجری قمری بوده است ،یعنی حدود 94سال بعد از فوت مولف (مولانا چرخی ) تحریر و کتابت شده است.

در نشست تخصصی ومراسم رونمایی ازکتاب «شرح نصاب الصبیان مولانایعقوب چرخی »که برای نخستین بار در ایران به اهتمام نادر کریمیان سردشتی تصحیح ، مقدمه و تعلیقات آن چاپ و منتشر شد ه ، یعقوب هوشمند معاون بخش فرهنگی سفارت افغانستان ، علی اکبر کبیری ، شاه منصور شاه‌میرزا از موسسه فرنگی اکو ، بهروز صفر زاده از موسسه دهخدا ، پروانه علیزاده هنرمند افغانستان ، رودگر مدیر گروه جغرافیا و عضو هیأت علمی بنیاد دائره المعارف اسلامی ، حسن رمضانی خرد مردی مبتکر طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی حضور داشتند.»

منبع:
سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری