17:13

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رشد 33 درصدی ارزش بازار فرابورس ایران

طی هفته معاملاتی گذشته شاهد جابه جایی 5 هزار و 548 میلیون ورقه بهادار به ارزش 36 هزار و 139 میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورسی بودیم که این میزان مبادلات طی 828 هزار دفعه صورت گرفت. بدین ترتیب در مقایسه با هفته پیش از آن حجم دادوستدها 33 درصد و ارزش آن 10 درصد کاهش یافت.
معاملات فرابورس ایران در هفته کاری منتهی به 4 مردادماه 1398 با رشد شاخص کل و ارزش بازار و کاهش حجم و ارزش دادوستدها به پایان رسید.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  در این هفته شاخص در آخرین روز کاری در سطح 3 هزار و 292 واحدی ایستاد که رشد 3 درصدی را از ابتدای هفته و 46 درصدی را از آغاز سال نشان می‌داد. همزمان بر ارزش بازار فرابورس نیز 1.6 درصد طی این هفته افزوده شد تا این متغیر افزایش 33 درصدی را از ابتدای سال جاری تجربه کند.

در این میان طی هفته معاملاتی گذشته شاهد جابه جایی 5 هزار و 548 میلیون ورقه بهادار به ارزش 36 هزار و 139 میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورسی بودیم که این میزان مبادلات طی 828 هزار دفعه صورت گرفت. بدین ترتیب در مقایسه با هفته پیش از آن حجم دادوستدها 33 درصد و ارزش آن 10 درصد کاهش یافت. در میان بازارهای فرابورسی بازار اول و ابزارهای نوین مالی با رشد معاملات سهام و اوراق بهادار روبه‌رو شدند.

بدین ترتیب در بازار اول 551 میلیون سهم به ارزش مبادلاتی 2 هزار و 334 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت که رشد 6 و 2 درصدی در حجم و ارزش دادوستدها را نسبت به هفته پیش از آن نشان می‌داد. در بازار دوم و پایه اما شاهد کاهش معاملات هفتگی سهام بودیم.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی 182 میلیون ورقه دادوستد شد که ارزش آن 11 هزار و 553 میلیارد ریال بود. این ارقام حاکی از رشد 24 و 19 درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار در مقیاس هفتگی دارد.

در این بازار اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با افزاش دادوستدها روبه رو شدند در حالی که اوراق تسهیلات مسکن کاهش نسبی معاملات را تجربه کرد.

  • شیمیایی‌ها صدرنشین گروه‌های فرابورسی

در هفته کاری قبل گروه محصولات شیمیایی صنعت پیشرو فرابورس بود. این گروه 10 درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام را که رقم 23 هزار و 946 میلیارد ریال بود به خود اختصاص داد و در پله نخست ایستاد. پس از آن دو گروه انبوه‌سازی و بانکی‌ها در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

  • درج نیلی کرمان در تابلو رشد بازار SME

از مهمترین رویدادهای هفته قبل باید به درج نماد «غنیلی» در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط اشاره کرد. بنابر اعلام مدیریت پذیرش فرابورس، نماد معاملاتی شرکت مجتمع تولیدی نیلی صنعت کرمان از تاریخ دوم مردادماه در تابلو رشد بازار شرکت‌های کوچک و متوسط درج شد.

این نماد یازدهمین شرکت درج‌شده در بازار SME و نهمین شرکت در تابلو رشد این بازار به شمار می‌رود که در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به غیر از قند و شکر قرار دارد. تاریخ پذیرش این شرکت نیز هشتم بهمن‌ماه سال 1397 است.

منبع: فرابورس ایران