18:24

1403/02/04

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رشد ۱۳ درصدی تولید آهن اسفنجی

عملکرد واحد های فولاد سازی و معدنی در سه ماهه نخست امسال گویای آن است که تولید آهن اسفنجی ۱۳ درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال دارد و کنسانتره سنگ آهن هم در این دوره چهار درصد افزایش عملکرد داشت، اما تولید گندله سنگ آهن یک درصد افت پیدا کرد

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   برابر آمار عملکرد واحدهای فولاد سازی در زمینه آهن اسفنجی در سه ماهه ابتدایی امسال بالغ بر هفت میلیون و ۱۰۱ هزار و ۷۵۰ تن تولید ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۳ درصدی را نشان می دهد.

بررسی عملکرد ۲۰ واحد فولاد سازی کشور در زمینه آهن اسفنجی در فصل بهار ۹۸ حاکی است، فولاد سپید دشت (چهارمحال و بختیاری) با افزایش تولید ۲۳ درصدی نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته بالاترین رشد را داشت و ۱۹۹ هزار و ۹۶۰ تن آهن اسفنجی تولید کرد.

همچنین فولاد میانه هم با افت ۴۷ درصدی در دوره این گزارش، به میزان ۹۹ هزار و ۷۱۶ تن آهن اسفنجی تولید کرد که بیشترین کاهش بازدهی را در بین ۲۰ واحد تولیدی این بخش داشت.

مرور آمار واحد های مورد بررسی در زمینه آهن اسفنجی نشان می دهد که فولاد مبارکه بالاترین رقم تولید را در سه ماهه آغازین امسال با رقم ۲ میلیون و چهار هزار و ۳۳۷ تن به خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش عملکرد نشان می دهد. این واحد فولاد سازی در بین ۲۰ واحد فولاد سازی مورد بررسی با سهم ۲۸.۲ درصدی از کل تولید آهن اسفنجی در سه ماهه نخست امسال، جایگاه اول را کسب کرد.

  • رشد چهار درصدی کنسانتره آهن

تعداد ۹ واحدمعدنی شاخص در بخش سنگ آهن نیز در دوره سه ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۴۴۳ تن کنسانتره آهن تولید کردند که در مقایسه با سه ماهه ابتدایی ۹۷ رشد چهار درصدی را نشان می دهد.

مرور عملکرد خرداد ماه امسال ۹ واحد یاد شده نیز حاکی از تولید چهار میلیون و ۱۲۶ هزار و ۱۹ تن است که در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته افزایش ۱۲ درصدی را ثبت کرد، در عین حال خرداد ماه سهم ۳۳.۷ درصدی از کل عملکرد سه ماهه ابتدایی امسال را در زمینه کنسانتره آهن داشت.

بیشترین رشد عملکرد در دوره سه ماهه امسال در زمینه کنسانتره آهن در بین ۹ واحد معدنی مورد بررسی، مربوط به شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی با رقم ۹۷ درصد است و تولید ۵۰۹ هزار و ۶۵ تن را نشان می دهد.

همچنین صبا نور نیز با تولید ۱۷۲ هزار و ۹۳۵ تن در دوره این گزارش بیشترین افت عملکرد با رقم ۳۸ درصد به خود اختصاص داد.

شرکت چادرملو (یزد) هم در سه ماهه ۹۸ با ۲ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۳۴۷ تن تولید کنسانتره آهن در بین ۹ واحد مورد بررسی بیشترین عملکرد را نشان می دهد و سهم ۲۱.۴ درصدی از کل را در این دوره داشت.

علاوه بر این توسعه معادن وصنایع معدنی خاورمیانه، سنگ آهن مرکزی و گهر زمین سه واحد معدنی مورد بررسی در سه ماهه امسال به ترتیب بیش از ۱.۳، ۱.۲ و ۱.۱ میلیون تن کنسانتره آهن تولید داشتند که بعد از چادر ملو، بیشترین سهم از تولید را از آن خود ساختند.

  • بیش از ۱۰.۹ میلیون تن تولید گندله

آمارهای ۹ واحد معدنی مورد بررسی در سه ماهه امسال نشان می دهد که ۱۰ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۳۵۸ تن گندله سنگ آهن تولید کردند که در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال کاهش یک درصدی دارند. خرداد ماه نیز مجموع عملکرد واحد های یاد شده سه میلیون و ۷۵۸ هزار و ۶۱۹ تن بود که رشد یک درصدی داشتند.

بیشترین رشد در دوره این گزارش در زمینه تولید گندله سنگ آهن مربوط به فولاد خراسان با رقم ۵۰ درصد بود که رقم تولیدش به ۲۲۷ هزار و ۶۲۸ تن رسید و فولاد سنگان خراسان هم با افت ۱۴ درصدی در مقایسه با سه ماهه بهار ۹۷ تولید خود را به رقم ۴۶۴ هزار و ۲۴ تن رساند.

بالاترین آمار تولید گندله سنگ آهن هم در مدت این گزارش مربوط به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کرمان) که به رقم سه میلیون و ۱۲۵ هزار و ۲۲۶ تن رسید که نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته سه درصد کاهش داشت.

گزارش برپایه جداول آماری گمرک حاکی از آن است که پارسال ۸۴۱ میلیون دلار سنگ و کنسانتره آهن به ارزش ۸۴۱ میلیون دلار صادر شد که بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار توسط چین جذب شد.

سال گذشته به ازای هر تن صادرات مواد معدنی ۱۶۰ دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشت که مجموع صادرات بخش معدنی و صنایع معدنی به بیش از ۹ میلیارد دلار رسید.

همچنین میزان اشتغال افراد در بخش معدن کشور برپایه آمارهای غیر رسمی به بیش از ۱۳۸ هزار نفر رسیده و در عین حال بالغ بر ۴۰ هزار نفر هم در سازمان نظام مهندسی معدن کشور عضویت دارند.

منبع:شرکت ملی فولاد