04:40

1403/02/03

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با وزیر اقتصاد آذربایجان مطرح شد :افزایش 2 برابری مبادلات تجاری ایران و آذربایجان

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر اقتصاد کشور آذربایجان با اشاره به ظرفیت های تجاری و صنعتی طرفین که در توافقات قبلی مورد توجه قرار گرفته بودند، بر ضرورت فعالسازی و تسریع در افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش”نوای صنعت“، رضا رحمانی در دیدار با شاهین مصطفی یف اظهار داشت: مبادلات تجاری دو طرف، طی یکسال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده و با توجه به اراده مقامات ارشد دو کشور، هیچ مانع و محدودیتی برای گسترش همکاری ها وجود ندارد.

وی با اشاره به برنامه های مشترک همکاری در بخش های مختلف صنعتی میان ایران آذربایجان، خاطر نشان کرد: توافقات انجام شده در صنایع خودروسازی و تولیدات قطعات خودرو، تولید دارو، ایجاد منطقه مشترک صنعتی و…، با اهتمام جدی طرفین می توانند هر چه سریعتر عملیاتی شوند.

رحمانی تصریح کرد: با شناسایی و تامین گروه های کالایی هدف صادراتی طرفین و ورود بخش خصوصی، به افزایش بیش از پیش حجم مبادلات تجاری ایران و آذربایجان کمک کند.

وی گفت: ایران از موقعیت جغرافیایی و تجاری مناسبی برای برقراری مبادلات تجاری کریدور شمال_جنوب و اتصال کشورهای حاشیه دریای خزر به کشور های حاشیه خلیج فارس و شمال آفریقا برخوردار است که می توانیم در سایه همکاری های چند جانبه، ظرفیت های موجود را برای بهره مندی تجاری و صنعتی طرفین فعال کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: ایران آمادگی لازم را دارد تا با ایجاد طرح های مشترک صنعتی سطح همکاری های خود را با کشور آذربایجان توسعه دهد و در همین راستا از طرح خودرو سازی مشترک میان دو کشور به عنوان نماد همکاری های اقتصادی طرفین یاد کرد.

رحمانی با اشاره به اقدامات طرف ایرانی در تسریع طرح ساخت مشترک انواع اتوبوس و کامیون میان دو کشور، گفت: در حوزه دارو سازی و صادرات دارو های تولیدی ایران، کشورمان دارای ظرفیت های بسیار خوبی است که می توانیم روی توسعه همکاری های دو طرف در این زمینه اقدامات موثرتری انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با یادآوری توانمندی های نیروی انسانی متخصص کشورمان برای برقراری همکاری های لارم با تولید کنندگان آذربایجانی، گفت: برای پیشبرد اهداف توسعه ای کشور آذربایجان در حوزه صنایع می توانیم تجربیات و توانمندی نیروی انسانی متخصص ایرانی را با کشور آذربایجان و بخش صنعتی آن به اشتراک بگذاریم.

رحمانی همچنین به مصوبه الحاق ایران به اتحادیه کشور های اورآسیا اشاره کرد و تصریح کرد: با توجه به عدم حضور کشور آذربایجان در این اتحادیه، می توانیم در نقش شریک اقتصادی مطمئن به افزایش حجم همکاری های اقتصادی چند جانبه طرفین کمک نماییم.

افزایش 2 برابری مبادلات تجاری ایران و آذربایجان

وزیر اقتصاد کشور آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به افزایش 2.2 برابری حجم مبادلات تجاری ایران و آذربایجان، گفت: ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی، تجاری و صنعتی دو طرف مورد استقبال ما نیز هست و در این خصوص تمام تلاش خود را بکار می بندیم.

شاهین مصطفی یف اظهار داشت: حجم همکاری صنعتی 2 طرف بیش از 34 درصد افزایش داشته و در همین راستا سرمایه‌گذاران دو طرف را برای مشارکت در توسعه صنعتی دو کشور تشویق می کنیم.

وی افزود: سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به کشور آذربایجان، مبنای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور شده است و خوشبختانه گام های خوبی هم برای توسعه همکاری ها طی این مدت برداشته شده است.

وزیر اقتصاد آذربایجان تصریح کرد: روند همکاری های طرفین به صورت فعالانه در حال توسعه است و حجم مبادلات تجاری دو کشور با رشد 74 درصدی، در 6 ماه اول سال 2019 شاهد جهش 2.2 برابری بوده است.

وی اعلام کرد: هم اکنون 1371 واحد صنعتی توسط ایرانی ها در کشور آذربایجان راه اندازی شده و فعال هستند.

مصطفی یف گفت: برنامه ریزی لازم را برای صادرات تولیدات مشترک انجام داده ایم و به دنبال تامین زیر ساخت های لازم برای صادرات تولیدات ایرانی به کشورهای ثالث هستیم.

وی تاکید کرد: ارتقاء زیر ساخت های حمل و نقل و کاهش زمان انتقال محصولات صادراتی ایران مورد توجه ویژه ماست و با توافقات انجام شده، یکسان سازی تعرفه های گمرکی هم در دستور کار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان این دیدار بر لزوم افزایش تبادل هیات های تجاری طرفین تاکید کرد و از وزیر اقتصاد کشور آذربایجان برای دیدار از نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در شهریور ماه سال جاری دعوت به عمل آورد که مورد استقبال طرف آذربایجانی قرار گرفت.

منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت