23:38

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

جدیدترین استراتژی عربستان برای قیمت نفت

 عربستان سعودی با پایین آوردن مقدار صادرات نفت خام خود، اولویت مقاصد صادراتی خود را تغییر داده است. این کشور فروش نفت به بزرگترین وارد کننده نفت جهان، چین را افزایش و صادرات به آمریکا را کاهش داده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  برترین صادر کننده نفت جهان، عربستان سعودی نزدیک به دو سال است تولید و صادرات نفت خود را بر اساس قرارداد اوپک کاهش داده است.

 عربستان سعودی صادرات نفت خود را طی چند ماه اخیر زیر 7 میلیون بشکه در روز نگه داشته تا جلوی کاهش دوباره قیمت نفت به خاطر عرضه بیش از حد آن در بازار را بگیرد.

 عربستان سعودی با پایین آوردن مقدار صادرات نفت خام خود، اولویت مقاصد صادراتی خود را تغییر داده است. این کشور فروش نفت به بزرگترین وارد کننده نفت جهان، چین را افزایش و صادرات به آمریکا را کاهش داده است.

 عربستان با تغییر مقدار و مقصد صادرات نفت خود قصد دارد دو نشان را با یک تیر بزند. هدف اول کاهش صادرات نفت به بازار آمریکاست تا در کوتاه مدت ذخایر نفتی جهان را کاهش دهد و به سطح مناسب برساند، بازار را دوباره متعادل کند و قیمت نفت را بالا ببرد.

هدف دوم که بلندمدت تر است، تقویت فروش نفت به چین است. چین نه تنها برترین وارد کننده نفت در جهان است، بلکه از نظر ذخایر نفتی مبهم ترین بازار دنیا هم هست.

در حالی که اوپک، امارات و شرکت‌کنندگان بازار به گزارش های ذخایر نفتی آمریکا و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نگاه می کنند، بازار نفت نمی‌تواند به گزارشات شفاف ذخایر نفتی چین تکیه کند.

عربستان سعودی به دنبال سهم بیشتری در بازار چین است و از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای فروش بیشتر به بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان استفاده می کند.

تغییر صادرات عربستان به آمریکا و چین تا حدی نتیجه تغییرات بلند مدت ساختاری در رشد تولید داخلی نفت آمریکا و کاهش واردات این کشور و ادامه رشد تقاضای نفت چین بوده است.

در ماه های اخیر، فروش نفت عربستان به آمریکا تا حد زیادی کاهش یافته است. بررسی های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد آمریکا در حال حاضر کمترین مقدار از نفت عربستان را از 2010 وارد می کند. واردات نفت آمریکا از عربستان در جولای 2019 ، 62 درصد نسبت به اوت 2018 کاهش یافت و به فقط 262053 بشکه در روز رسید، در حالی که  صادرات عربستان به چین نسبت به اوت 2018 تقریبا دو برابر شده و به 1.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.

در حالی که عربستان سعودی صادرات خود به آمریکا را کاهش می‌دهد ،نگاهش به شرق است تا روابطی بلند مدت با بازار نفت آسیا برقرار کند چون به نظر می رسد رشد تقاضا در سال ها و دهه های  آینده در این منطقه باشد.

شرکت بزرگ نفت عربستان، آرامکو در سال جاری میلادی قراردادی 10 میلیارد دلاری برای تامین نفت یک مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی در چین بسته است. این تنها یکی از قراردادهای بلندمدتی است که آرامکوی عربستان در چین و هند برای تامین نفت خام بسته است.

بنابراین تعجبی ندارد که عربستان سعودی در فکر بهره گیری از غیبت ایران در بازارهای نفت با افزایش فروش به چین باشد. این اقدام عربستان به قیمت از دست رفتن صادراتش به غرب مخصوصاً آمریکا در کوتاه مدت تمام می شود. با توجه به شرایط فعلی بازار نفت و قیمت آن و ذخایر نفتی در کشور هایی که به صورت شفاف آن را اعلام می کنند، عربستان سعودی سعی می کند عرضه بیش از حد نفت را از بین ببرد و در عین حال زیرساخت‌های  تقویت سهم بازار خود را در آسیا و چین  بنا کند.

منبع: تسنیم