18:16

1403/01/26

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

توقف بارگیری نفت در بندر الزاویه لیبی

رئیس موسسه ملی نفت لیبی با اشاره به اینکه موسسه تعهد می‌دهد عاملان این اقدام زشت را شناسایی و محاکمه کند، گفت: در حال حاضر تمام تلاش خود را برای ازسرگیری تولید در این میدان نفتی انجام می‌دهد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  موسسه ملی نفت لیبی به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه علیه میدان نفتی الشراره و توقف استخراج نفت از آنجا، حالت فوق‌العاده اعلام کرده و از توقف بارگیری نفت در بندر الزاویه در غرب این کشور خبر داد.

  موسسه ملی نفت لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، تعطیلی میدان نفتی الشراره موجب خسارتی نزدیک به ۲۹۰ هزار بشکه از تولیدات روزانه این میدان به ارزش ۱۹ میلیون دلار شد و با تداوم توقف فعالیت پالایشگاه، خزانه‌داری در تامین نیازهای سوخت بازار داخلی به دردسر خواهد افتاد.

این موسسه افزود: تولید نفت در میدان الفیل واقع در نزدکی میدان الشراره متوقف نشده است.

مصطفی صنع‌الله، رئیس موسسه یاد شده گفت: فعالیت‌های خرابکارانه موسسه را مجبور کرد حالت فوق‌العاده اعلام کند، چنین اقدامات عامدانه‌ای که با هدف آسیب زدن به خط لوله‌های انتقال نفت و تعطیلی روند تولید انجام می‌شوند، نه فقط به درآمدهای ملی زیان وارد می‌کنند بلکه در برق‌رسانی به شهروندان نیز مانع ایجاد می‌کنند.

صنع‌الله با اشاره به اینکه موسسه تعهد می‌دهد عاملان این اقدام زشت را شناسایی و محاکمه کند، گفت: در حال حاضر تمام تلاش خود را برای ازسرگیری تولید در این میدان نفتی انجام می‌دهد.

از سوی دیگر، خالد المحجوب، مدیر مرکز ارشاد اخلاقی نیروهای مسلح مستقر در شرق لیبی با اشاره به اینکه هدف نیروهای مسلح لیبی نابودی شبه‌نظامیان وابسته به دولت وفاق ملی و برقراری امنیت در کشور است، تاکید کرد: نیروهای ارتش به عملیات‌های خود علیه شبه‌نظامیان مستقر در طرابلس ادامه می‌دهند.

المحجوب با تکذیب موافقت نیروهای مسلح لیبی با درخواست‌های دولت وفاق برای امضای قرارداد آتش‌بسی با یک میانجی از سازمان ملل، تاکید کرد: ارتش هرگز به این شبه‌نظامیان اجازه نخواهد داد به هیچ شکلی در کشور بمانند.

در عین حال مصطفی المجعی، سخنگوی مرکز اطلاع‌رسانی عملیات “آتشفشان خشم” در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه اظهار کرد: یگان هوایی این نیروها امروز ۹ پرواز جنگی و اطلاعاتی را علیه مراکز تجمع نیروهای وابسته به خلیفه حفتر در جنوب طرابلس انجام دادند.

المجعی گفت: این حملات هوایی علیه پایگاه‌های نیروهای حفتر در مناطق وادی الربیع، السبیعه و فرودگاه قدیمی شهر انجام شدند.

این مسؤول نیروهای وابسته به دولت وفاق لیبی افزود: حملات بسیار دقیق انجام شده و به اهداف مورد نظر اصابت کردند و موجب انهدام چند دستگاه خودرو شدند.

شبکه ماهواره‌ای الحدث نزدیک به خلیفه حفتر نیز اعلام کرد که جنگنده‌هایش امروز پایگاه تیپ چهار در منطقه العزیزیه را هدف قرار دادند.

خبرگزاری رویترز عربی به نقل از یک منبع نظامی در بنغازی از کشته شدن هفت تن از نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی در حمله‌ای پهپادی در جنوب طرابلس خبر داد.

نیروهای وابسته به خلیفه حفتر بدون اشاره به جزئیات تنها اعلام کردند که یک فروند پهپاد را روز یکشنبه در منطقه عین زاره در جنوب طرابلس سرنگون کردند.

منبع: ایسنا