07:08

1402/12/12

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

بورس کالا شفاف‌ترین سازوکار معاملاتی در کشور است

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با اشاره به اینکه بورس کالا شفاف ترین سازو کار معاملاتی است گفت: خروج فولاد از بورس مساوی با بازگشت قیمت گذاری دستوری است.

به گزارش”نوای صنعت“، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان از بورس کالا به عنوان شفاف‌ترین سازوکار برای کشف قیمت و عرضه و تقاضای فولاد در کشور یاد کرد و به خبرنگار مهر گفت: خروج فولاد از بورس کالا یک تئوری کاملاً اشتباه و غیرکارشناسی است که منجر به منفعت واسطه‌ها و ضرر و زیان تولیدکنندگان خواهد شد و صنعت فولاد را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد.

وی افزود: برخلاف برخی اظهار نظرها در خصوص تأثیر عرضه فولاد در بورس کالا بر گرانی مسکن، باید گفت که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن بر مبنای ساخت و ۲.۵ تا ۳ درصد بر مبنای فروش متعلق به بخش فولاد است.

این کارشناس صنعت فولاد ظرفیت تولید فولاد کشور را ۴۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر میزان تولید سالانه فولاد کشور حدود ۳۴ میلیون تن است و میزان تولید یک واحد ذوب آهن برای تأمین فولاد مورد نیاز بخش مسکن کفایت می‌کند.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: عدم آشنایی با مکانیزم شفاف بورس کالا، اصلی ترین دلیل برای نقد عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا است زیرا در بورس قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و شرکت‌ها بر اساس برنامه سالانه عرضه کرده و سپس مازاد تولید خود را صادر می‌کنند؛ همه این فرآیندها در شفافیت اطلاعاتی و تحت نظارت رقم می‌خورد.