04:10

1403/02/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

با حضور رییس جمهور؛طرح ارتقای کیفیت بنزین و نفت‌گاز تولیدی پالایشگاه تبریز به یورو5، فردا افتتاح رسمی می شود

پروژه های ارتقای کیفیت بنزین و نفت‌گاز تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو5، و همچنین طرح تولید روغن پایه و روغنهای روانساز این شرکت، فردا (پنجشنبه 10 مرداد 98) با حضور رییس جمهوری به طور رسمی افتتاح می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز با اعلام این خبر گفت: با اجرای پروژه بنزين سازي جدید به ظرفیت 20 هزار بشکه در روز و پروژه تغيير كاربري واحد تبديل كاتاليستي به واحد ايزومريزاسيون نفتاي سبك به ظرفیت 10 هزار بشکه در روز که اواخر سال گذشته به بهره برداری رسیده است، تمام بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تبریز( 3.5 میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو5 ارتقاء یافت.

غلامرضا باقری دیزج افزود: همچنین با اجرای پروژه تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت 30 هزار بشکه در روز که اواسط پارسال بهره برداری شد، حدود یک سوم از نفت‌گاز تولیدی این پالایشگاه (2.5 میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو5 ارتقاء یافته است.

وی گفت: پس از اجراي پروژه هاي مكمل نظیر PSA، TGTو Cooling Tower تمام نفت‌گاز توليدي این پالایشگاه به استاندارد يورو 5 خواهند رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز، تولید روغن پایه و روغن های روانساز را سومین طرح این شرکت عنوان کرد و افزود: این طرح که در 2 بخش پروژه اختلاط و تولید روغن های روانساز و پروژه تولید روغن پایه به ترتیب در اسفند ماه سال 96 و شهریور ماه سال 97 با هدف تولید انواع روغن موتورهای بنزینی و دیزلی و روغن صنعتی و ضد یخ و همچنین روغن پایه گروه 2 (گرید 180N) به بهره‌برداری رسید، فردا با حضور رییس جمهور به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

وی گفت: کاهش 80 درصدی روغن پایه گروه 2 وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن های روانساز به منظور تکمیل زنجیره تامین و ایجاد ارزش افزوده برای محصول آیزوریسایکل تولیدی این پالایشگاه از دستاوردهای این طرح است.

وی یادآور شد: این طرح ها با هزینه 54 هزار و 150 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

منبع: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی