03:11

1403/02/03

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

اوکراین یک نفت‌کش روسیه را توقیف کرد

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: اگر موضوع گروگان‌گیری اتباع روس باشد، این شدیدترین شکل نقض حقوق بین‌الملل است و طولی نخواهد کشید که عواقبش را ببینند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، مقام‌های اوکراین اعلام کردند، نیروهای امنیتی این کشور اقدام به توقیف یک نفتکش روسی در بندری در حاشیه رود دانوب کرده‌اند.

 دستگاه امنیتی اوکراین می‌گوید این نفتکش روسی را در بندر ایزمائیل، در حاشیه رود دانوب، توقیف کرده است.

مقامهای اوکرانی مدعی شده‌اند این نفتکش در رخدادهای چند ماه پیش که به توقیف چند قایق اوکراینی منجر شد دخیل بوده است.

وزارت خارجه روسیه گفته، در حال بررسی وضعیت و روشن کردن جزئیات است و واکنش متناسب نشان خواهد داد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: اگر موضوع گروگان‌گیری اتباع روس باشد، این شدیدترین شکل نقض حقوق بین‌الملل است و طولی نخواهد کشید که عواقبش را ببینند.

گارد ساحلی روسیه در ۲۵ نوامبر ٢٠١٨ دو قایق توپدار و یک قایق یدک‌کش نیروی دریایی اوکراین را به اتهام ورود به آب‌های روسیه در تنگه کِرِچ توقیف کرد. این تنگه در نزدیکی شبه‌جزیره کریمه و خاک روسیه واقع شده است.

به گزارش بی.بی.سی، روسیه پنج سال پیش کریمه را به خاک خود منضم کرد اما بیشتر کشورها انضمام کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نشناخته‌اند.

مقام‌های اوکراینی گفته‌اند که کشتی روس پیشتر “نیما” نام داشته و در رویداد نوامبر گذشته از آن برای سد کردن مسیر قایق‌های اوکراینی استفاده شده بود.

آنها می‌گویند این کشتی تغییر اسم داده و با نام “نیکا اسپریت” وارد آب‌های اوکراین شده است. دستگاه اطلاعاتی اوکراین دلیل تغییر اسم را لاپوشانی “اقدامات غیرقانونی” ادعایی آن عنوان کرده است.

اوکراین گفته کشتی توقیف‌شده به عنوان “بخشی از مستندات حادثه توقیف قایق‌هایش” در نظر می‌شود.

چندی پیش رهبران روسیه و اوکراین تلفنی با هم صحبت کردند و گفته شد تلاش‌ها برای آزادی ملوانان اوکراینی شدت گرفته است.

منبع: ایسنا