13:28

1403/03/10

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

افزایش نقش آفرینی گل گهر در بخش معدن

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با سرمایه گذاری های دقیق و کارشناسی شده می تواند سهم خود در توسعه بخش معدن را افزایش دهد و استقبال از نماد «کگل» در بازار سرمایه را بیشتر کند. البته این سرمایه گذاری ها تنها در حوزه تولید در زنجیره ارزش فولاد نیست بلکه امروز گل گهر پا را از این حوزه فراتر گذاشته است که حاکی از توانمندی های این مجموعه و همچنین نتیجه سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه است.

به گزارش “نوای صنعت“، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در راستای دستیابی به سهم بیشتر در بازارهای داخلی و صادراتی، برنامه های توسعه ای متفاوتی را در بخش های مختلف در دستور کار دارد. این برنامه ها با سرمایه گذاری این مجموعه به توسعه هرچه بیشتر بخش معدن و صنایع معدنی منجر می شود.

این مجموعه بزرگترین تولیدکننده مواد اولیه در زنجیره ارزش فولاد است و سهمی بیش از ۳۰ درصد در این حوزه دارد. البته مجموعه معدنی و صنعتی گل گهر در تلاش است تا این سهم را بیش از پیش افزایش دهد. در حال حاضر این مجموعه با ظرفيت توليد بيش از 15 ميليون تن كنسانتره و بيش از 10 ميليون تن گندله بزرگترين توليد كننده كشور است و با اجراي پروژه های توسعه و بهينه سازي خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بيش 30 میلیون تن خواهد رسید.برای دستیابی به این عدد و همچنین تحقق شعار سال به سراغ سرمایه گذاری های جدید رفته است که شاید تمامی آنها تنها به زنجیره ارزش فولاد ختم نشود.

یکی از حوزه های مهم که گل گهر به سراغ سرمایه گذاری در آن رفته در بحث توسعه دانش و تکنولوژی است. به عنوان مثال برگزاری رویداد کافه دانش گل گهر در حوزه گندله سازی که به همت معاونت سرمایه گذاری این مجموعه برگزار شد می تواند گامی مهم در راستای افزایش کیفیت هرچه بیشتر این‌ محصول باشد. تولید گندله با کیفیت علاوه بر آنکه منجر به تولید محصولی با کیفیت در حلقه های بعدی می شود، می تواند در افزایش قدرت رقابتی در بازار های صادراتی نیز نقش آفرین باشد.

درواقع شرکت معدنی و صنعتی گل گهر امروز می داند برای افزایش سهم خود در بازارهای های داخلی و صادراتی باید به سراغ سرمایه‌گذاری بیش از پیش در حوزه تحقیق و توسعه برود. البته عملکرد این مجموعه در سال گذشته نشان می دهد مجموعه مدیریتی در گل گهر این موضوع را به خوبی درک کرده و در اقدامات اجرایی قرار داده که می توان نتایج آن را در بخش تولید دید.

اما بخشی دیگر از سرمایه گذاری های این مجموعه همانطور که اشاره شد به حوزه های خارج از زنجیره ارزش فولاد باز می گردد.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با حضور در کنسرسیوم معدن مس جانجا، ورود به این حوزه را هم آغاز کرده تا با سرمایه گذاری در این پروژه علاوه بر گسترش حضور خود در سطح کشور، به سراغ حوزه های جدید معدنی نیز رفته تا توانمندی های خود را افزایش دهد.

حضور گل گهر در این پروژه نشان می دهد برنامه ریزی های این مجموعه در حوزه سرمایه گذاری با نگاه دقیق و کارشناسی بوده و‌ با توجه به تغییرات بازارهای جهانی و‌ رصد آنها صورت می گیرد. با توجه به سرمایه گذاری های این مجموعه در طرح های توسعه تولیدی و همچنین در حوزه زیرساخت و محیط زیست می توان انتظار داشت که ۱۴۰۲ سال خوبی برای گل گهر و همچنین نماد «کگل» خواهد بود.